Вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні

sotnja 5

Під прапорами стояли –
Під прапорами спочили.
Прийми, о Господи, своїх синів!
За України волю їх убили
В шалений жар тривожних днів!

Ці поетичні рядки стали лейтмотивом патріотичних заходів, що проходили  15 – 19 лютого в усіх професійно-технічних навчальних закладах Закарпатської області.

Учасники національно-патріотичного гуртка (керівник C. Петренко) Ужгородського ВКУ КНТЕУ провели урок мужності „Мамо, я не вернусь…”, присвячений вшануванню подвигу учасників Революції гідності та увічненню пам’яті Героїв Небесної Сотні.
В актовій залі зібралися учні, педагогічні працівники, щоб в скорботі схилити низько голови перед пам’яттю людей різного віку, яких було вбито в мирний, цивілізований час ХХІ століття. Учні декламували патріотичні вірші, переглядали слайди загиблих на Майдані молодих людей. У виконанні Барбари Попп прозвучала пісня „Мальви”.
Патріотичні читання „Героям Небесної Сотні присвячується...” пройшли в бібліотеці ДНЗ „Ужгородський центр професійно-технічної освіти”. Учасники заходу проникливо й емоційно читали вірші „А Сотню вже зустріли небеса... ”, „Не плач за мною, мамо, не ридай”, „Небесна Сотня”, „Не люди по Майдану – Боги ходять”, „Січень 2014”, „Палає Київ у вогні”. Тема патріотичних читань доповнена піднесеним звучанням пісні „Гей, пливе кача...”.
У ДПТНЗ „Білківський професійний аграрний ліцей” з 15 по 20 лютого проходив Тиждень увічнення пам'яті Героїв Небесної Сотні.
Тематичний виховний захід „Небайдужі та рішучі – Небесна сотня”, перегляди презентації та фільму про героїзм учасників Майдану пройшли у Міжгірському професійному ліцеї. Учні дізналися про перші спроби тогочасної влади розігнати Майдан, стійкість і витримку активістів та про перші жертви, які навіки закарбувалися в історії сучасної України під назвою Небесна Сотня. Окрім виховних тематичних годин другокурсники взяли участь у конкурсі на кращий твір „Що б я зробив на місці майданівця”, метою якого було поглибити знання учнів про події, які призвели до початку Майдану, звернути увагу на єдність народу та рішучість у боротьбі за власну свободу.
До річниці Революції гідності у Тячівському професійному ліцеї викладачем історії А. Копчалюк, бібліотекарем Ю. Фріндт разом з учнями першого курсу організована виставка, присвячена подіям, які відбувались у Києві у 2013-2014 роках. В актовій залі ліцею 19 лютого пройшла учнівська конференція, присвячена кривавим подіям на Майдані. Презентувалася хронологія у відео- та фотоматеріалах. Спостерігаючи за відеокадрами Революції гідності, учні мали змогу пригадати криваві події тих років, коли об’єднані поривом духу люди повстали за волю. Також згадали про українців, які загинули в Києві на Майдані, вулицях Грушевського та Інститутській, що увійшли до Небесної Сотні, про перші жертви Майдану – Віктора Чміленка, Сергія Нігояна, Михайла Жизневського, Романа Сеника, Юрія Вербицького та інших.
19 лютого у бібліотеці Хустського професійного ліцею сфери послуг бібліотекарем Л. Щербанич та заступником директора з виховної роботи Н. Дувалка проведено тематичний захід „Революція гідності: як це було…”. Учні пройшли етапами  Єврореволюції, згадали основні події тих 94 днів. У сучасній історії України немає видатніших Героїв, ніж Воїни Небесної Сотні – таким було гасло цього дійства.
Гіркі події сьогодення не могли залишити осторонь колектив ВПУ № 3 м. Мукачево. 19 лютого учні педагоги училища зібралися вшанувати пам’ять Героїв Небесної Сотні на загальноучилищній лінійці-реквіємі, яку підготували члени літературно-драматичного гуртка М. Ярмак, В. Федорці, В. Ковач, К. Галинець разом зі своїм керівником Н. Задорожною. Виступаючі висловлювали сподівання на те, що подвиг Небесної Сотні, сповнений відваги, сили духу і стійкості, яка віддала свої життя під час Революції гідності, захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України, надихне усіх учнів на нові звершення заради Батьківщини.
Ще довго-довго з покоління в покоління будуть передавати батьки синам і дочкам, а ті – своїм дітям спогади про тих, хто навічно пішов від нас, хто заради торжества справедливості жертвував собою. Вони повинні жити в нашій пам’яті. Вічна і світла пам’ять патріотам, які загинули в боротьбі за нашу свободу. Герої не вмирають!

Навчально-методичний центр
професійно-технічної освіти
у Закарпатській області