Культура добросусідства
«Культура добросусідства» – єдиний унікальний український інтегрований наскрізний курс від дошкільної до вищої освіти та навчання дорослих (учителів, батьків), який спрямований на формування власної ідентичності та готовності до змін через усвідомлення своїх прав і свобод, осмислення зв’язків між історією і теперішнім життям, плекання активної громадянської позиції на засадах демократії та поваги до прав людини, набуття досвіду співжиття за демократичними процедурами.
Першочерговим завданням інтегрованого курсу «Культура добросусідства» в умовах полікультурного середовища Закарпаття, є формування громадянських та соціальних компетентностей, активної громадянської позиції на засадах демократії, загальнолюдських цінностях: справедливості, рівності, чесності, поваги до прав і свобод людини, толерантного ставлення до оточуючих, набуття досвіду життя в соціумі, відповідальність за власний здоровий спосіб життя, усвідомленням рівних прав і можливостей з урахуванням демократичних принципів.
Основна ідея курсу полягає в тому, щоб допомогти педагогам, а відтак і здобувачам освіти навчитися вибудовувати життя, керуючись принципами демократії; жити у злагоді з собою й плекати гармонійні відносини з навколишнім світом; бути небайдужими до своєї держави, свого народу; володіти вміннями генерувати інноваційні ідеї, ухвалювати прогностичні рішення, критично мислити та аналізувати інформацію, розуміти значення права, активно цікавитися суспільним, політичним та економічним життям. А головне - мати активну життєву позицію, бути готовими до практичного втілення в життя ідей, на яких будується демократичне суспільство, і гідно виховувати нове покоління українців.
Авторський колектив курсу:
Араджионі М.,керівник творчої групи розробників курсу “Культура добросусідства”, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник, провідний науковий співробітник відділу Євразійського степу Інституту сходознавства ім. А. Ю. Кримського НАН України.
Палько Т., координатор впровадження курсу «Культура добросусідства» у Закарпатській області,співавтор програми для закладів дошкільної освіти „Український віночок. Закарпаттяˮ, співавтор робочих зошитів наскрізного курсу «Культура добросусідства» для ЗЗСО,співавтор навчальної програми та методичних рекомендацій «Батьківські збори по-новому: актуально, інтерактивно, корисно» інтегрованого наскрізного курсу „Культура добросусідства”, кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки та психології ЗІППО.
Ходанич Л.,співавтор робочих зошитів наскрізного курсу «Культура добросусідства» для ЗЗСО, завідувач кафедри педагогіки та психологіїЗІППО, кандидат педагогічних наук, доцент.
Рего Г., тренер ,співавтор програми для закладів дошкільної освіти „Український віночок. Закарпаттяˮ , доцент кафедри педагогіки та психологіїЗІППО, кандидат педагогічних наук, доцент.
Романчак О. , тренер ,співавтор програми для закладів дошкільної освіти „Український віночок. Регіонˮ, методист кабінету методики дошкільної та початкової освіти ЗІППО.
Кірик М.,тренер ,співавтор 1-4 частин Програми навчального курсу «Культура добросусідства» для 1–12-х класів закладів загальної середньої освіти та робочих зошитів наскрізного курсу «Культура добросусідства» для ЗЗСО,методист кабінету методики дошкільної та початкової освіти ЗІППО.
Драгула О.,співавтор методичних рекомендацій «Батьківські збори по-новому: актуально, інтерактивно, корисно» інтегрованого наскрізного курсу „Культура добросусідства”, методист центру практичної психології та соціальної роботиЗІППО.
Ребрей Г.,співавтор методичних рекомендацій «Батьківські збори по-новому: актуально, інтерактивно, корисно» інтегрованого наскрізного курсу „Культура добросусідства”,методист центру практичної психології та соціальної роботи ЗІППО.
Пропонуємо широкий вибір програм, робочих зошитів, матеріалів для виховної роботи зазначеного курсу для педагогів ЗДО та ЗЗСО, схвалених для використання МОН України.
Інтеграція освітнього проєкту «Культура добросусідства» у Нову українську школу
- П'ятниця, 24 червня 2022, 16:07
З 22 по 24 червня в Закарпатському інституті післядипломної педагогічної освіти проходив обласний науково-методичний форум «Освітній проєкт «Культура добросусідства» як інструмент формування громадянської компетентності і розвитку соціальної інклюзії дітей, юнацтва і дорослих в Україні».
Упровадження інтегрованого курсу «Культура добросусідства» в закладах освіти Закарпаття
- Четвер, 23 червня 2022, 12:05
22 червня 2022 року на базі Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти розпочав роботу обласний форум «Освітній проєкт «Культура добросусідства» як інструмент формування громадянської компетентності і розвитку соціальної інклюзії дітей, юнацтва і дорослих в Україні», організований кафедрою педагогіки та психології, кафедрою дошкільної, початкової та інклюзивної освіти, кабінетом методики дошкільної та початкової освіти та кабінетом координаційно-методичної діяльності ЗІППО.
Ознайомлення з модельною програмою "Культура добросусідства. 5-6 класи"
- Вівторок, 09 листопада 2021, 07:47

Онлайн презентація модельної навчальної програми "Культура добросусідства. 5-6 класи"
- Вівторок, 02 листопада 2021, 14:42
Модельна навчальна програма «Культура добросусідства» для 5-6класів цього року була рекомендована МОН України (наказ від 12.07.2021р. № 795) для впровадження з 2022 р. Програма реалізується в розділі «Соціальна і здоров’язбережувальна освітня галузь». Вже цього року зі 136 пілотних шкіл НУШ цю програму обрали 36 закладів освіти (зокрема і дві пілотні школи Закарпаття). З метою поширення інформації про нову програму і її методичне забезпечення 8 листопада 2021 р. о 14:00 відбудеться онлайн презентація модельної навчальної програми«Культура добросусідства. 5-6 класи» для керівників місцевих органів управління освітою, представників адміністрацій закладів освіти області, зацікавлених осіб. Зареєструватись ТУТ
"Культура добросусідства" – виховання особистості з активною громадянською позицією
- П'ятниця, 15 жовтня 2021, 20:36

Модельній навчальній програмі "Культура добросусідства. 5-6 класи" надано гриф МОН
- Понеділок, 09 серпня 2021, 11:52
Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 12 липня 2021 року № 795 модельній навчальній програмі «Культура добросусідства. 5-6 класи» (автори: М.А. Араджионі, О.Г. Козорог, Н.І. Лебідь, В.І. Потапова, І.К. Унгурян) для закладів загальної середньої освіти надано гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України». Програма «КД» стала однією з 75 модельних навчальних програм для базової середньої освіти, у змісті яких реалізуються концептуальні засади нового Державного стандарту базової середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 898. Саме ці навчальні програми стануть основою для розроблення нової навчальної та методичної літератури для 5-9 класів у майбутньому. Програма знаходиться в розділі «Соціальна і здоров’язбережувальна освітня галузь». З програмою можна ознайомитися ТУТ
Упровадження інтегрованого курсу „Культура добросусідства”: новий формат, плани та перспективи
- Понеділок, 25 січня 2021, 15:07

Культура добросусiдства батькiвськi збори по-новому: актуально, iнтерактивно, корисно
- Четвер, 29 жовтня 2020, 19:28