Розвиток критичного мислення в початковій школі

З 27 березня по 5 травня 2023 року в Берегові проходять весняні методичні дні, організовані Берегівською філією ЗІППО.

На четвертій зупинці серії заходів – 21 квітня 2023 року – у Берегівській гімназії ім. Анни Горват організували майстер-клас для вчителів молодших класів угорськомовних шкіл Закарпаття.

Учителів, які відвідали професійний захід, привітали Бейла Габода, завідувач Берегіського відділу Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти та Едіта Товт – директорка гімназії ім. Анни Горват.

Сьогодні ми все частіше чуємо про важливість того, щоб школа передавала знання, які можна використати у повсякденному житті. Змінилося ставлення учнів до знань, тому не тільки батьки, а й учні очікують від наших освітніх закладів все більшої практичної та актуальної інформації. Дедалі більше змінюється і роль учителя: замість односторонньої передачі знань наголос ставиться на організацію та підтримку процесу навчання та активній участі учнів. Відмінною відповіддю на цей новий виклик може бути, серед іншого, застосування методу проектів і кейс-методів.

Вступним доповідачем був Бейла Габода, керівник Берегівського відділу Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти з темою „Розвиток компетентностей методом проектів”. Презентація допомогла узагальнити визначні елементи проектної педагогіки, підкресливши, що проектна педагогіка – це метод, який будується на інтересах учнів та спільній діяльності вчителя та учнів, який організовує навчальний процес як серію проектів. Однією з головних характеристик проектної педагогіки є те, що вона орієнтована не на завдання, а на проблему. Після доповіді Єва Фанчік-Кноблок, учителька початкових класів Берегівської гімназії ім. Анни Горват, презентувала тематичний тиждень „Космос” у 1 класі за допомогою кейс-методу. Фокусом тематичного тижня став кейс-метод (Case method) як поглиблене вивчення та аналіз типової та актуальної ситуації та обговорення її уроків, найчастіше в малій групі. Кейс-аналіз: різновид створення відповідей на завдання та відтворення знань + мислення. Його загальна схема полягає в тому, що учні самостійно відповідають на запитання вчителя, підходять до проблеми, систематизують свої знання, висловлюють свою думку. Їх основні методичні цінності: підкреслення суті, розвиток аналітичних здібностей, розвиток здатності критично мислити, підвищення проблемної чутливості та навичок вирішення проблем. Презентація детально висвітлювала конкретні завдання теми, розбиваючи її на предмети: математика, угорська та українська мови, людина і природа, музичне та образотворче мистецтво, технологія та фізична культура.

Після теоретичної презентації вчителі-учасники взяли участь у практичному занятті, яке проводила Гаднадь Крістіна, учителька початкових класів Берегівської гімназії ім. Анни Горват з практики проведення тематичного тижня „Космос”. „Діти молодших класів” (учителі-учасники) брали участь у станційних завданнях, де в рамках уявної космічної мандрівки мали змогу зазирнути в багатогранність і таємниці всесвіту, що нас оточує.

Завершальним етапом професійного дня став так званий „завершальний круг”. У ньому учасники могли висловити свої враження, а організатори сформулювати свої подальші ідеї та плани щодо навчання молодших школярів.

Берегівська філія ЗІППО

Теги: