Освітянський форум з присвятою Будителю

27 квітня 2023 р. в Закарпатському інституті післядипломної педагогічної освіти відбулась обласна науково-практична онлайн-конференція „Олександр Духнович та освіта Закарпаття”, присвячена 220-річчю від дня народження Будителя. Своєрідним мотто заходу стала пісня на слова О.Духновича „Я русин був, єсьм і буду…”, яка вкотре засвідчила силу патріотичного слова поета, релігійного діяча та педагога.

Відкрив форум директор закладу доцент Я.М.Сивохоп, який наголосив на особливій ролі Будителя в культурно-освітньому розвитку, актуальності його ідей у часи реформування освіти. У ході заходу розглядались питання світоглядних та освітніх констант Олександра Духновича (професор В.В.Химинець), його ролі в контексті педагогічних товариств у ХІХ ст. (доцент П.М.Ходанич), зіставленні постатей В.Довговича та О.Духновича на шляху до національного самовизначення (завідувач кафедри теорії і методики професійної освіти та інноваційних технологій Н.Й.Ребрик), проблеми морального здоров’я у педагогічній спадщині О.Духновича (доцент М.Р.Баяновська), ролі Ужгородської гімназії у контексті розвитку шкільництва ХІХ ст. (М.М.Басараб). Висвітлено також ідеї поетичної педагогіки Будителя (доцент Л.П.Ходанич) та нові підходи до вивчення його педагогічної та літературної спадщини в школі (завідувач методкабінету методики викладання суспільно-гуманітарних та художньо-естетичних дисциплін Т.Д.Гнаткович).

Конференція, яка зібрала понад 120 педагогів з різних куточків Закарпаття, зацікавила слухачів висвітленням нових фактів із життя О.Духновича. Так, присутні, зокрема, довідались про те, що матір релігійного та культурно-освітнього діяча похована, згідно з новітніми розвідками, в селі Тур’ї Ремети на Перечинщині, а рід по батьківській лінії походив із Волині. Пізнавальним було і віртуальне відвідання (за світлинами) села Тополя у Східній Словаччині, де О.Духнович народився, села Біловежі та визначних місць Ужгорода, де він працював. Експонувалась і галерея нових видань, присвячених О.Духновичу, з цією метою було організовану мінівиставку. Присутнім запропоновано до огляду і фотогалерею пам’ятників Будителю з короткою історією про створення та встановлення. Зокрема зацікавила вчителів постать скульпторки Олени Мондич – авторки пам’ятника Духновичу в Пряшеві.

У рішеннях конференції констатується, що О.Духнович був, є і залишається віховою постаттю, яка офірувала себе на служіння рідному краю, його культурі та освіті. З поміж іншого, конференція рекомендує учителям Закарпаття широко популяризувати постать та праці О.Духновича, з цією метою – організувати та провести у закладах освіти заходи з увічнення його пам’яті. Було також ухвалено опублікувати електронний варіант матеріалів конференції на сайті ЗІППО.
Учасники заходу у чаті висловлювали схвалення заходу, надали йому високу пізнавальну, естетичну та методичну оцінки.
Переглянути рішення тут.

Лідія Повх

Теги: