Художньо-естетичний розвиток дітей дошкільного віку

Візуальне виховання в дитячому садку ̶ це більше, ніж освітня сфера, оскільки це одна з найбільш „загадкових” сфер дитячого самовираження, яка викликає питання та відповіді в області психології, візуальної культури та спілкування.

5 травня 2023 року на завершальній, сьомій зупинці серії заходів „Весняних методичних днів в Берегові”, відповіді на ці запитання шукали вихователі угорських дитсадків Закарпаття в рамках практично-методичного семінару/тренінгу, організованого Берегівською філією ЗІППО. Завершальний етап відбувся в Закарпатському угорському інституті ім. Ференца Ракоці ІІ.

Зображувально-творча діяльність дитячого садка присутня в житті дошкільного закладу щодня і в будь-який час доби. На дітей постійно впливають зорові подразники. Важливим завданням вихователя дитячого садка є створення середовища, насиченого естетикою та стимулами, де вносять свій внесок і діти. Інструменти та матеріали знаходяться на постійному місці, доступні для дитини та можуть бути отримані в будь-який момент. Завдання вихователя дитячого садка: викликати бажання працювати з матеріалами та інструментами; ознайомлюти дітей з різноманітними техніками та методами роботи; вести дитину до радості творення через відчуття успіху. Весь творчий процес дитини є особистим і несе багато інформації про її внутрішній світ: проектує емоції, бажання, страх, радість, розвиває фантазію та уяву.

15 вихователів дитячих садочків, які брали участь у професійному заході, привітала Ельза Попович, методист Берегівської філії ЗІППО. Потім у першій частині методичного семінару учасники взяли участь у майстер-класі, який провела Дьенді Ковач – викладач кафедра педагогіки та психології Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ („Мистецтво, аналіз та виховання знавця рецептивного мистецтва та його можливості”).

Після теоретичного та практичного заняття відбувся тренінг з розвитку креативності „Чому корисно займатися творчістю”, який провела викладач Ілона Гаврилюк (кафедра педагогіки, психології, початкової, дошкільної освіти та управління закладами освіти, Закарпатський угорський інститут ім. Ференца Ракоці ІІ).

Значення слова „креативний”: творчо мислячий, винахідливий, творчий, здатний створити щось нове. Походження слова креативність – латинське слово „creare”, що означає народжувати, породжувати, створювати. Творчість означає сміливість, адже все нове непевне і незвичайне.

Високий рівень творчості дітей саме у дошкільному та ранньому дитинстві. Однією з найважливіших сфер дитячої творчості є художнє самовираження: малювання, пластилін, музика, танець, вірші, театр. Намагайтеся не використовувати шаблони і не копіювати щось під час малювання та іншого творчого процесу. Давайте можливість розгулятися уяві вашої дитини і втілити те, що вона собі придумала.

Намагайтеся не говорити: „не роби так”, „це не той колір”, „насправді все не так”. Розв’язуючи завдання чи проблему, давайте навчимо дитину, що не може бути рішення одного типу, намагаймося знаходити нові шляхи, вчити її „виходити за межі”.

На жаль, багато хто вважає народні ігри застарілою, частиною традиції, яку дехто зберігає лише з ентузіазму щодо збереження традиції. Але це не так, народна гра все ж дає можливості для розвитку дітей дошкільного та шкільного віку. Репертуар угорських народних ігор настільки широкий і багатий, що всього неможливо перерахувати.

Одним із головних завдань методичного дня є підбір народних ігор, пісень до народних казок. Габріелла Сіладі, викладач дитячої школи мистецтв та творчості угорського народу „Туліпан Танода”, показала учасникам кілька прикладів з теми „Культура руху та народні дитячі ігри, танці в дитячому садку”.

У заключній частині практично-методичного семінару вчителі-учасники взяли участь у круглому столі.

Після приємної та конструктивної роботи Берегівська філія Закарпатського педагогічного інституту організовуватиме більше таких успішних професійних днів, надаючи чудову можливість учителям, педагогам-організаторам, вихователям дитячих садків, поділитися своїм досвідом, обговорити його використання та розробити нові інноваційні методи у цьому напрямку.

Теги: