Інклюзивна освіта як прояв демократії

Продовжується співпраця Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти з Проєктом бюро Австрійської служби міжнародної співпраці в галузі освіти та досліджень (OeAD). Вже втретє фахівці та директори інклюзивно-ресурсних центрів, викладачі та методисти ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти ЗІППО, директори ЗДО та ЗЗСО, вихователі, учителі інклюзивних класів та асистенти учителів зустрічаються з Ефою Праммер-Земмлер (Педагогічна вища школа Верхньої Австрії) та Ірмґард Тангойзер (директоркою початкової школи в Оттенсгаймі) у рамках проєкту „Розвиток інклюзивної освіти у Закарпатській області”.

Ключовою темою чергового семінару стала соціальна освіта. У ході практичної роботи, опрацювання кейсів, учасники мали можливість ознайомитися з новими для них інклюзивними та партисипативними методиками для забезпечення якості усвідомленого навчання здобувачів освіти закладу, моделями навчання та інклюзивного розвитку школи. Пропозиції, проєкти, які стали продуктом командної роботи, можуть бути використані у закладах освіти та поширені серед колег.

Головним меседжем зустрічі стала ідея, що педагогіка демократії та педагогіка миру є обов’язковими змістовними компонентами освітнього процесу. Операція взаємодії в системі „учитель – учень” має бути наповнена навчальним змістом за таким алгоритмом: операція („Я тебе слухаю та сприймаю серйозно”), дія („Я створюю навчальні ситуації, які надають тобі впевненість та простір дій”), компетенція („Я створюю навчальні приміщення, в яких ти можеш з іншими приймати рішення та втілювати їх”), освіта („Існують демократичні органи, у формуванні яких ти зможеш брати участь”).

Від усіх учасників – подяка Проєктному бюро Австрійської служби міжнародної співпраці в галузі освіти та досліджень (OeAD) за реалізовану можливість обміну досвідом на навчання у рамках проєкту „Розвиток інклюзивної освіти у Закарпатській області”. Завдяки інклюзивним практикам ми можемо досягти якісних змін щодо втілення та укріплення демократичних засад у нашій країні, де кожен цінний, вільний та рівний у своїх правах.

Олена Воротинцева, завідувач РЦПІО Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти

Теги: