Людина з легенди між нами живе

ld 4

Значна подія в культурно-освітньому житті педагогічної громадськості області – Міжнародний круглий стіл „Духовне самовизначення та самозбереження людини в часи випробувань”, який зініціювала кафедра суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти ЗІППО, – відбувся на початку лютого.
Почесним, найбажанішим гостем і учасником цього форуму був Левко Довгович, людина з героїчною біографією, якому минулого року виповнилося 80.

Доля Левка Довговича не пестила вже з юних літ, але Господь завжди і всюди був і є з ним. Як син ревного богослова і побожної родини, він у серці ніс і несе щиру любов незрадливого християнина до Бога і людини упродовж усього свого життя. Коли мав чотирнадцять років, окупантські радянські коршуни зробили його ворогом народу й терористом. Довелося йому пройти муштри та катівні ГУЛАГу, побувати в камері смертників. Та Господня рука була з ним, незламним патріотом рідного праотчого краю, – на заході Карпат у селах Лінці, Вільшинки, Тур’я-Ремета, Дубриничі, де народився, ріс, зростав і мужнів Левко.
На Міжнародний круглий стіл Левко Довгович прийшов зі своїми найріднішими – дружиною Оленою та сином Романом.
На цей форум була запрошена також Янка Бур’янова, генеральний консул Словацької Республіки в м. Ужгороді.
Модерувала роботу Міжнародного круглого столу Марія Баяновська, завідувач кафедри суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти ЗІППО, кандидат педагогічних наук, доктор філософії, доцент, член-кореспондент Міжнародної академії богословських наук. У вступній частині зустрічі модератор виголосила мету і завдання Міжнародного форуму, відрекомендувала гостей зі Словацької Республіки.
Оскільки в роботі цього заходу взяло участь 67 учасників з різних суспільних сфер – представники науки, освіти, культури, церкви, молодіжних організацій, громадських об’єднань, учасники АТО, то основну доповідь „Філософсько-педагогічна детермінація духовного самовизначення і самозбереження людини” виголосила доц. Марія Баяновська.
Наступним етапом форуму був перегляд відеофільму „Диригент з ГУЛАГу” словацького телебачення, озвучений українською і словацькою мовами, який зворушив присутніх до сліз. Творчий задум модератора полягав у тому, щоб, використовуючи феноменологічний аналіз духовного життя людини (у нашому випадку Левка Довговича і його сім’ї), розкрити цю даність через культурні структури. Адже осмислене духовне життя – це не тільки і не стільки свідома активність суб’єкта, зумовлена системою певних цінностей, а цілісний процес життєдіяльності людини, де цілераціональні дії нерозривно пов’язані з переживаннями.
Генеральний консул Словацької Республіки в м.Ужгороді – Янка Бур’янова відзначила те, що головний герой відеофільму – Левко Довгович упродовж своєї життєдіяльності приклав чимало зусиль до збереження і популяризації української культури у Словаччині, зробив вагомий внесок у розвиток словацько-українських зв’язків у галузі культури й освіти.
Презентацію книги Левка Довговича „Хроніка політичного в’язня № 2А 424” провели Янка Бур’янова, Марія Баяновська, Оксана Шип, Марія Стойка, Віталій Рац. У своєму зворушливому виступі автор книги розповів про власне духовне самовизначення та самозбереження в часи випробувань, дав відповіді на запитання учасників круглого столу.
Згадувалося також і про духовну діяльність Союзу скаутів „Пласт” українсько-русинської молоді в Словаччині, про культурну діяльність хору „Карпати”, який 2015 року відсвяткував свій тридцятирічний ювілей під керівництвом його засновника і незмінного диригента Левка Довговича.
Хвилюючим акордом стало музичне вітання учасникам Міжнародного круглого столу від фольклорного гурту с. Дубриничі Перечинського району (керівник – Лариса Магада).
На Міжнародному круглому столі „Духовне самовизначення та самозбереження людини в часи випробувань” обговорювалися наступні питання:
- філософсько-теологічні та історико-культурні витоки духовного самовизначення і самозбереження людини;
- соціально-педагогічна та психологічна детермінація духовного самовизначення і самозбереження людини;
- життєтворчість та життєдіяльність – основа духовного самовизначення і самозбереження людини в часи випробувань;
- духовна творчість – шлях духовного самовизначення, самозбереження і самореалізації людини;
- духовне самовизначення і самозбереження Левка Довговича, вчителя музики, диригента хору, голови Європейського Конгресу українців (Словаччина) в часи випробувань;
- хроніка життя політичного в’язня № 2А 424 Левка Довговича як історико-культурна цінність у системі духовного самовизначення і самозбереження людини в часи випробувань;
- моральна регуляція як засіб ефективного впливу на духовне самовизначення і самозбереження людини в часи суспільних викликів.
Від артистів Державного Заслуженого Академічного народного хору України (художній керівник, головний диригент – Наталія Петій-Потапчук, заслужений працівник культури України) прозвучали не лише теплі слова на адресу Левка Довговича та хору „Карпати”, а й музичне вітання всім його учасникам.
Змістовно значущими були виступи:
- Майї Артьомової, доктора філос. наук, професора, академіка Міжнародної академії богословських наук, директора НДІ філософії богослов’я та аналітики Карпатського університету ім. Августина Волошина;
- науковців ДВНЗ „Ужгородський національний університет” – Тетяни Росул, канд. мистецтвознавства, доцента, Магдалини Опачко – канд. пед. наук, доцента, Богдана Коперльоса, канд. фіз.-мат. наук, доцента кафедри прикладної фізики;
- працівників Обласного організаційно-методичного центру культури – Ганни Дрогальчук, директора цього центру, Віталія Раца, завідувача відділу міжнародних зв’язків у галузі культурно-освітньої діяльності та народної творчості, Володимира Мишанича, провідного методиста з питань естетичного виховання та народних традицій редакційного сектору відділу інновацій та соціально-культурних програм, технологій та культурно-дозвіллєвої діяльності;
- Івана Ороса, завідувача відділу Меморіального музею Президента Карпатського України Августина Волошина;
- о.Андрія Долинича, професора Ужгородської Богословської Академії ім.бл.свч.Теодора Ромжі;
- Валентини Сивохоп, методиста кабінету координаційно-методичної діяльності ЗІППО;
- Олександра Федулового, пастора Чопської та Ужгородської Християнсько-Євангелівської Церкви „Місто Життя”;
- Анжели Федулової, учителя музичного мистецтва Чопської ЗОШ І-ІІІ ст. Ужгородської районної адміністрації, соціального волонтера;
- Василини Касинець, директора Лінцівської ЗОШ І-ІІІ ст. Ужгородської районної ради Закарпатської області.
На Міжнародний круглий стіл поза програмою завітав Василь Щомак, хорист українського греко-католицького хору ім. о. Августина Волошина, котрий наголосив на тому, що тема „Духовне самовизначення та самозбереження людини в часи випробувань” є надзвичайно актуальною в наші дні, коли Україна знову переживає випробування – події на Сході. Перед очима постають Герої-патріоти минулого і сьогодення. Пам’ятаємо Августина Волошина Президента Карпатської України, січовиків, пластунів, котрі полягли на Красному полі у березневі дні 1938-1939 рр. Шануємо живих серед нас – Левка Довговича, Івана Пайду та всіх інших. Виступаючий наголосив на тому, що тема цього круглого столу співзвучна одному з пунктів заповіту о.Августина Волошина, написаного в Празі 19 серпня 1944 року: „…лише загальнохристиянська етика, що стоїть над народами і державами, може забезпечити й нашому українському народові почесне місце в родині цивілізованих націй”. Він продекламував вірша-присвяту Августину Волошину „Вірний Богу і народу”:
Служив, як Ангел, вірно Богу,
У ньому Церква мала сина,
Він із хрестом пройшов дорогу,
Герой України з Келечина…
…Він йшов до Правди у відвазі,
Творив Карпатську Україну,
Та в жорстокій московській тюрязі
Довели його до загину.
…В терпіннях, муках і у скруті,
Він мужньо ніс свій хрест любові
За Україну, де у війні і у смуті,
Був вірний народу і Христові…
На завершення роботи учасниками Міжнародного круглого столу „Духовне самовизначення та самозбереження людини в часи випробувань” була ухвалена резолюція.

Марія Баяновська,
завідувач кафедри суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти ЗІППО,
канд. пед. наук, доктор філософії, доцент,
член-кореспондент Міжнародної академії богословських наук,
член Національної Ліги українських композиторів

ld 3