„Екологічна абетка від „А” до „Я”

ekol 2

На днях на базі Ужгородської міської бібліотеки для дітей „Казка” відбулася презентація книжки Василини Кузьми „Екологічна абетка від „А” до „Я”. Це перша книжка Василини Михайлівни, хоча на сторінках обласних газет, а особливо фахової „Слово учителя”, вона друкувала досить часто свої вірші, малі форми прози. Учитель за професією – і вірші про учителів та для дітей.

Як зазначали рецензенти цієї книжечки Лідія Петрівна Ходанич, завідувач кафедри педагогіки та психології Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, Гордуз Наталія Олександрівна, завідувач кабінету дошкільної, початкової та інклюзивної освіти Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, сучасна педагогічна наука і практика все більше звертається до особистості дитини, до тих внутрішніх процесів, які пов’язані з діяльністю, спілкуванням і спеціальним педагогічним впливом. Велика увага приділяється дослідженню пізнавальних інтересів дітей, а особливо навколишнього середовища. З огляду на те, що екологічні проблеми входять у низку важливих проблем сучасної цивілізації, людство потребує нових підходів до формування екокультури, екоспілкування, які важливо формувати із раннього дитинства.
„Екологічна абетка” має на меті перш за все розвиток екологічної культури паралельно з формуванням читацької компетентності дитини на ранніх стадіях її становлення. Це і було продемонстровано учителем Ужгородської ЗОШ № 5 Кіяк Людмилою Іванівною зі своїми учнями під час презентації книжки. Усі 38 дітей 2-Б класу цієї школи захоплююче, інтонаційно читали вірші В.М. Кузьми, артистично демонстрували окремі із них. На кожній букві наголошували скільки є звірів, які в них повадки, за що любимо їх, як можна з ними подружитися. Досвідчений педагог Людмила Іванівна тонко відчула спрямування автора книжки на любов, дружбу, повагу до старших, мудрість і зуміла навчити своїх вихованців інтонаційно передати любов до живої природи, до звірів, до співжиття з ними в нашому екологічному домі.
Співавтор „Екологічної абетки” Михайло Михайлович Ворохта, художник, мистецтвознавець, керівник гуртків Рахівського районного будинку дитячої та юнацької творчості, зазначив, що приклав максимум зусиль, уміння, щоб передати реальний вигляд звірів, їхній окрас, повадки, характер поведінки в природі. Для нього така робота була захоплюючою, креативною. Як справжній педагог він намагається додати до вірша і художнє відтворення – щоб було для дітей повчальне, корисне, цікаве.
На презентації виступив голова Спілки письменників Закарпаття Василь Петрович Густі, який щиросердечно привітав Василину Михайлівну з першою поетичною ластівкою, і побажав як організатору зльотів творчої молоді Закарпаття, організатору фестивалів „Повір у себе”, „Твоя доля в твоїх руках”, численних поїздок творчої молоді у ДЦ „Молода гвардія” не зупинятись на досягнутому, а творити для наших дітей. Привітала Кузьму В.М. Ольга Іванівна Кравчук, начальник відділу Закарпатської обласної ради.
Із теплими словами вітання та побажання звернулась Наталія Гордуз, завідувач кабінету дошкільної, початкової та інклюзивної освіти ЗІППО, яка запросила на презентацію слухачів курсів підвищення кваліфікації, учителів початкових класів області. Вони були першими слухачами та критиками «Екологічної абетки». Поділилася своїми думками про вихід книжки Барна Христина Василівна, кандидат педагогічних наук, викладач Мукачівського технологічного університету, яка колись і запропонувала Кузьмі В.М. написати такі вірші, які б могли допомагати дітям пізнавати довкілля і вивчати букви одночасно.
Цікавими були виступи знаних у Закарпатті людей: Ольги Тімофеєвої, письменника, автора багатьох дитячих творів; Вікторії Кузьми, художниці, члена Спілки художників Закарпаття, Мирослави Гараздій, молодого журналіста, автора книжки „Нитка Аріадни”, Мирослави Ледіди, представника видавництва „Бреза”, яке видало „Екологічну абетку від „А” до „Я”.
Пісенне вітання з екологічної проблеми підготувала зі своїми учнями Кіяк Л.І., учитель Ужгородської ЗОШ І-ІІІ ст. № 5, Ковач Вікторія, композитор, виконавець та учениця Ужгородської ЗОШ І-ІІІ ст.. №6 ім. Гренджі-Донського В. Лесів.
Свято вдалося і завдяки працівникам Ужгородської міська бібліотека для дітей „Казка”, (завідувач Алла Дмитрівна Петрішак).
„Видання займе гідне місце серед творів для дітей у крайовій художній літературі, адже такого тематичного виду абеток ще не писав ніхто. Водночас слугуватиме зразком навчально-методичної літератури, що здатен принести користь під час формування екологічної культури в старших дошкільників та учнів першого класу,” – Л.П.Ходанич.

Марія Жабляк,
методист ЗІППО