Відбувся веб-семінар «Методичні аспекти реалізації освітнього процесу з географії в умовах воєнного часу»

webinar-hludzyk-00

22 червня у Закарпатському інституті післядипломної педагогічної освіти в рамках угоди з відділом навчання географії та економіки Інституту педагогіки НАПН України відбувся веб-семінар з теми «Методичні аспекти реалізації освітнього процесу з географії в умовах воєнного часу». У заході взяли участь 100 вчителів географії Закарпаття.

 

webinar-hludzyk-1

Розпочала захід Глюдзик Галина Богданівна, методист кабінету методики викладання природничо-математичних дисциплін ЗІППО. У своєму виступі Галина Богданівна наголосила, що метою проведення веб-семінару є визначення та обговорення методичних аспектів реалізації шкільної географічної освіти в умовах війни у новому 2022/2023 навчальному році.

Активну участь у веб-семінарі взяли наукові співробітники відділу навчання географії та економіки Інституту педагогіки НАПН України.

webinar-hludzyk-1

Тетяна Назаренко, доктор педагогічних наук, завідувачка відділу навчання географії та економіки Інституту педагогіки НАПН України виступила з темою «Роль та значення навчального предмету «географія» у формуванні предметних та ключових компетентностей, новий зміст навчальних модельних програм з географії та методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу з географії в умовах воєнного стану». У своїй доповіді науковець порушувала питання щодо нового змісту навчальних програм. Презентувала вчителям модельну навчальну програму з географії для 6-9 класу, в якій акцентувала увагу на практико-предметних видах діяльності, що формують предметну компетентність. Тетяна Геннадіївна поділилася з учасниками заходу корисними посиланнями для подальшої співпраці:

webinar-hludzyk-1

Володимир Яценко, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник відділу навчання географії та економіки Інституту педагогіки НАПН України. Темою його виступу було «Функції курсів за вибором для посилення значення географії як навчального предмета».

webinar-hludzyk-1

У своїй доповіді науковець розповів про особливості викладання курсів за вибором з природничих наук у новому 2022/2023 навчальному році і надав учителям географії Закарпатської області загальні рекомендації, як краще організувати навчальний процес у школі в умовах війни:

  1. Дітям, які переживають такі складні часи, важливо розглядати освітній процес як важливу справу аби вони могли на неї спертися.

  2. Учитель географії має бути поруч аби спрямувати їхні думки в майбутнє. Аби перед сном мріяли, що робитимуть, коли закінчиться війна, які країни відвідають і ким стануть.

  3. Перманентно спонукати дітей обмірковувати і ставити запитання.

  4. Створювати можливості відчути себе частиною команди, співпрацювати, проявляти лідерські якості та поважати одне одного.

  5. Якщо ми хочемо підготувати дітей до життя в сучасному світі, ми маємо навчити їх розмірковувати самостійно, ставити запитання, шукати на них відповіді. Тобто критично мислити.

  6. Найбільш слабкою ланкою Нової української школи є надання дітям можливості впливати на навчальний процес. Як сказав директор північної школи «Інукуст» з Канади Девід Фолконер: «Я хочу, аби вони переконалися, що їхня думка важлива, що до неї прислухаються і враховують». З 24 лютого Девід Фолконер став учителем-волонтером, який проводить онлайн-уроки та організовує віртуальні екскурсії для юних українців.

webinar-hludzyk-1

Аліна Логінова, аспірантка Інституту педагогіки НАПН України, розкрила тему «Використання наукової спадщини для організації дистанційного навчання географії».

webinar-hludzyk-1

Іван Савчук, кандидат географічних наук, завідувач відділення наук про Землю Київської Малої академії наук учнівської молоді, старший науковий співробітник Національного університету оборони ім. І. Черняховського, голова центральної предметної комісії зі ЗНО з географії УЦОЯО розкрив тему «Методичні поради з викладання курсу «Географія (6-11 клас)» в умовах війни Росії з Україною».

webinar-hludzyk-1

У своїй доповіді автор зазначив які зміни вніс воєнний стан у життя країни, які нововведення вже діють та на що чекати вчителям географії у новому 2022/2023 навчальному році, при цьому виокремив і охарактеризував стратегічні питання розвитку шкільної географічної освіти в умовах війни. Також зазначив яких змін і при вивченні яких тем слід чекати вчителям географії у новому 2022/2023 навчальному році.

webinar-hludzyk-1

Валентина Бойко, керівник Інформаційно-видавничої агенції «Освіта України», членкиня Українського географічного товариства та Національної спілки журналістів України у виступі «Реформування освітнього процесу з географії: виклики в умовах воєнного стану» ознайомила учасників зібрання з тим, як проходить реформування освітнього процесу з географії в умовах воєнного часу, розповіла про роботу у комісії МОН України над розробкою нової Концепції географічної освіти в загальній середній школі.

webinar-hludzyk-1

Загалом вебінар отримав високу оцінку серед учасників цього дійства. При підбитті підсумків проведення веб-семінару Глюдзик Г.Б. від імені географічної спільноти Закарпаття подякувала гостям заходу та зазначила, що розв’язання складних ситуацій у роботі вчителя в умовах війни повинні знаходити підтримку з боку науковців і практиків. Такий формат проведення даного заходу є цінним для професійного розвитку вчителів.

Галина Глюдзик,
методист кабінету методики викладання природничо-математичних дисциплін ЗІППО