Обласний семінар вчителів фізики „Науково-методичні засади уроку розв’язування задач із фізики та астрономії”

У травні на базі Новоселицької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Новоселицької сільської ради Тячівського району Закарпатської області відбувся обласний науково-методичний семінар для методистів районних (міських) методкабінетів і керівників методичних об’єднань учителів фізики та астрономії «Науково-методичні засади уроку розв’язування задач із фізики та астрономії».

У роботі семінару взяли участь Василь Химинець, професор кафедри менеджменту та інноваційного розвитку освіти Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, доктор фізико-математичних наук, професор; Іван Шеверя, заступник начальника управління освіти, молоді та спорту Тячівської районної державної адміністрації; Надія Зеленська, завідувач районного методичного кабінету Тячівської районної ради; Людмила  Гайналій, методист кабінету методики викладання природничо-математичних дисциплін Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти.
Відкрив семінар Василь Химинець, який привітав учасників семінару та побажав їм плідної роботи. Ознайомивши присутніх із планом роботи, Василь Васильович запросив до слова Надію Зеленську, яка ознайомила учасників зі станом освіти Тячівського району, проблемами сьогодення та перспективами розвитку.
Гостей привітали мер м.Тячева Іван Ковач та Іван Шеверя, заступник начальника управління освіти, молоді та спорту Тячівської районної державної адміністрації.
Про роботу Тячівського районного методичного об’єднання вчителів фізики та астрономії розповіла Мар’яна Докучаєва, учитель-методист, учитель фізики та астрономії Тячівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 ім. В.Гренджі-Донського, керівник районного методичного об’єднання вчителів фізики та астрономії.
Мирослава Павлишинець, директор Новоселицької ЗОШ І-ІІІ ступенів, ознайомила гостей із історією школи, основними здобутками її вихованців, педагогічним колективом, а також із доробками та напрацюваннями вчителя фізики, яка працює в даній школі. Виступ директора супроводжувався цікавою презентацією – візитівкою навчального закладу.
Практична частина семінару пройшла у кабінеті фізики.
Про розвиток інтелектуальних здібностей учнів при розв’язуванні задач-оцінок із фізики та астрономії розповів Василь Маркуш, учитель фізики Чумалівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Чумалівської сільської ради Тячівського району Закарпатської області. Він звернув увагу на роль і місце задач-оцінок у курсі фізики середньої школи, зазначив можливі шляхи впровадження їх в навчальний процес, запропонував оригінальні алгоритми їхніх розв’язків.
Ярослав Піцур, учитель фізики Калинівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Калинівської сільської ради Тячівського району Закарпатської області, продемонстрував учасникам семінару цікаві і захоплюючі фізичні досліди.
Василь Серюга, учитель фізики Буштинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Буштинської селищної ради Тячівського району Закарпатської області, акцентував увагу на роботі з обдарованими учнями у загальноосвітній школі, роботі вчителя фізики з підготовки учнів до фізичних олімпіад, конкурсів на уроках фізики та астрономії і в позаурочний час.
Надія Чендей, учитель фізики Новоселицької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Новоселицької сільської ради Тячівського району Закарпатської області, ознайомила учасників семінару із роботою кабінету фізики, продемонструвала проведення деяких лабораторних робіт та робіт фізичного практикуму з різних тем і розділів фізики із застосуванням нового обладнання кабінету фізики.
На пленарному засіданні семінару Василь Химинець виступив з темою «Використання інноваційних педагогічних технологій на уроках фізики». Він відмітив, що забезпечення якості освіти певною мірою залежить від визначення цілей і прогнозування очікуваних результатів. Головною метою якості шкільної освіти є досягнення учнями такого рівня освіченості, який би відповідав їхньому особистісному потенціалу і створював основу для впровадження освіти і власного розвитку, охарактеризував структуру якості освіти. Велику увагу Василь Васильович звернув на чинники, які позитивно впливають на формування мотивації на уроках фізики:
практична спрямованість мети уроку як особисто значущої, важливої для кожного;
використання в процесі навчання наявного життєвого досвіду учнів, їхніх повсякденних спостережень, досвіду практичної діяльності;
зв’язок навчального матеріалу з повсякденним життям, явищами, які відбуваються в довкіллі;
використання результатів навчання в практичній діяльності людини.
У його виступі також йшлося про важливі напрямки роботи в системі навчання, зокрема, розв’язування задач, умови компетентнісного підходу до їхнього розв’язування; визначення педагогічних інновацій і запровадження у роботі педагогів, критерії готовності вчителя до інноваційної діяльності.
Людмила Гайналій, методист методики викладання природничо-математичних дисциплін Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти розкрила тему «Фізичні задачі та їхнє значення і місце у навчальному процесі». Вона наголосила на суті фізичних задач, їхньому значенні та місці у навчальному процесі, охарактеризувала класифікацію завдань, способи, методи і прийоми розв'язування задач з фізики та астрономії. Детально була розкрита методика конструювання та структура уроку на прикладі вивчення теми “Лінзи” у 7 класі, надано методичні рекомендації щодо проведення уроку-узагальнення і систематизації знань учнів та удосконалення навичок розв'язування задач.
    Іванна Томаш, учитель-методист, переможець конкурсу «Учитель року – 2009» в номінації «Фізика», учитель фізики Ужгородської спеціалізованої загальноосвітньої школи-інтернату з поглибленим вивченням окремих предметів, провела майстер-клас «Експериментальні задачі як засіб формування і розвитку дослідницьких умінь учнів у процесі вивчення фізики», продемонструвала розв’язки простих і оригінальних експериментальних задач із використанням нестандартного обладнання.
Іван Шкіря, учитель-методист, учитель фізики Виноградівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №8, розкрив ключове питання «Про роль задачного підходу у формуванні в школярів пізнавального інтересу до фізики». Виступаючий детальніше зупинився на розв’язуванні однієї прикладної задачі кількома способами, один із яких полягав у застосуванні інтеграла, розкрив роль математичного моделювання у розв’язуванні фізичних задач. Також ознайомив учасників семінару із завданнями, що пропонуються на фізичних турнірах, олімпіадах, основними методами їх розв’язування.
В обговорення кожної теми виступу активно включилися всі педагоги, що є позитивним наслідком семінару.

Під час заключного слова Людмила Гайналій подякувала організаторам семінару та виступаючим за активну та плідну роботу, побажала усім педагогам творчих злетів, наснаги у роботі та професійного зростання.
Учасники зустрічі подякували організаторам та вчителям фізики району за підготовку та проведення семінару. Надія Чендей, фізик-лірик Новоселицької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Новоселицької сільської ради Тячівського району Закарпатської області, продекламувала вірш «Ода Землі».

Наша планета – істота жива!
Я стверджую це без вагання.
Волосся її – то шовкова трава,
Що міститься в час світання.
Артерії – ріки, легені – ліси,
Очей голубі озера.
І кучері хмар, і сльозинки роси.
І панцир – озону сфера.
В степах розмовляє піснями птахів,
В пустелях – вітрами журби.
Вулканами стогне багато віків,
Готуючи в надрах скарби.
Як мати турботлива дбає про нас,
Годує полями й садами.
Ховає енергію в нафту і газ,
І ділиться щиро із нами.
Та інколи матінку ранимо ми
Розгулом технічного чванства.
Тоді землетруси й цунамі горби
Данину беруть за тиранство.
За наслідки воєн і помисли злі
Ми сплачуєм власною кров’ю.
Та вірю я свято, що серце Землі
Не гнівом кипить, а Любов’ю.

Фіналом обласного семінару вчителів фізики була екскурсія історичними місцями с. Новоселиця.