Рекомендації щодо обладнання робочого місця за комп’ютером

Вiзьмiть лiнiйку чи сантиметрову стрiчку i, як справжнiй кравець, зробiть вимiрювання. Стiлець, за яким будете сидіти, обов’язково повинен бути зi спинкою. Сидiти ви маєте на вiдстанi не менше 50-70 см вiд дисплея (чим далi, тим краще), впираючись поглядом безпосередньо в центр екрана. Сидiти треба з прямою спиною або ж трохи нахилившись уперед. Мiж корпусом тiла i краєм стола повинен залишатися вiльний простiр приблизно 5 см. Руки повиннi вiльно лежати на столi. Пiд ноги можна поставити пiдставку, щоби вони були зiгнутi в колiнних та кульшових суглобах приблизно пiд прямим кутом. Стiл повинен стояти в добре освiтленому мiсцi, але так, щоб на екранi не було виблискування.

Подбайте про здоров’я: розташуйте комп’ютер у кутку або ж задньою поверхнею до стiни; щоденно виконуйте вологе прибирання примiщення, де розташований ваш комп’ютер; до i пiсля роботи протрiть екран спецiальною ганчiркою або губкою; частiше провiтрюйте кiмнату; для збiльшення вологостi в примiщеннi заведiть акварiум або прилаштуйте iнший посуд iз водою.

Вправи для відпочинку після роботи за комп’ютером

Варіант 1. Заплющити очі на кілька секунд, сильно напружуючи м'язи очей, потім розплющити їх, розслабляючи м'язи очей. Дихання ритмічне. Повторити 4-5 разів. Подивитись на перенісся і затримати подих на час кількох повних циклів дихання. До втоми очі доводити не можна. Потім перевести погляд удалечінь (подивитись у вікно). Повторити 4-5 разів. Не повертаючи голови, подивитись направо і зафіксувати погляд на кілька секунд, потім подивитись вдалечінь прямо. Аналогічно виконати вправу з фіксацією наліво, угору, додолу. Повторити 4-5 разів. Часто заплющувати і розплющувати очі (кліпати) протягом 20-30 секунд.
Варіант 2. Дуже повільно переводити погляд: вдихаючи, дивитись вправо, потім угору, видихаючи – вліво і додолу. Потім спрямувати погляд удалечінь. Повторити вправу, спрямовуючи погляд у протилежний бік. Виконати вправу 4-5 разів в один бік і стільки ж – в інший. Для покращення фокусування ока подивитись на кінчик носа, потім одразу перевести погляд удалечінь. В обох випадках погляд затримати на кілька секунд. Повторити вправу 4-5 разів. Заплющити очі на 3-5 секунд, а потім розплющити їх на такий же час. Повторити вправу 4-5 разів. Не повертаючи голови, переносити погляд угору-прямо-додолу, потім – вліво-прямо-вправо. Аналогічно виконувати рухи очей по діагоналі в один та інший бік. Повторити комплекс вправ 4-5 разів.
Варіант 3. Подивитись вправо, не повертаючи голови, і зафіксувати погляд на кілька секунд. Потім – вліво на кілька секунд і подивитись прямо. Спрямувати погляд угору на кілька секунд, затим додолу, розслабивши м'язи очей, насамкінець – прямо перед собою. Повторити вправу 4-5 разів.
Подивитись кілька секунд на кінчик пальця, віддаленого на 30 см від очей, потім перенести погляд удалечінь і затримати погляд на 3-5 секунд. Вправу повторити 4-6 разів. Заплющити очі на 5-10 секунд, розслабивши м'язи очей, і розплющити їх на такий же час. Повторити вправу 4-5 разів.
Зробити кілька колових рухів (4-5) очима в один бік, а потім в другий. Темп середній. Перенести погляд прямо перед собою на 5-7 секунд. Повторити вправу 3-4 рази. Покліпати кілька разів очима, не напружуючи м'язи очей.

Навчально-методичний центр
ЦЗ та БЖД Закарпатської області