Небезпека туману

Найбільшу небезпеку для водія, особливо взимку і в нічний час, становить туман. Для утворення туману необхідно кілька умов: насиченість повітря водяними парами, швидке зниження температури і вміст у повітрі великої кількості зважених й іонізованих частинок.

Таким чином, поява туману найбільш ймовірна восени, взимку, на початку весни. Найчастіше туман утворюється в низовинах, ярах, болотних місцях, куди стікає холодне, щільне повітря, а природні перешкоди заважають його розсіюванню вітром. Особливо сильний туман утворюється в холодну пору року при тривалому переохолодженні ґрунту, великій вологості. Такий туман може триматися кілька днів.
Метеорологічна дальність видимості значно змінюється залежно від інтенсивності туману. Якщо видимість становить 500-1000 м, туман вважається слабким, 50-500 м – помірним, менше 50 м - сильним.
 Сильний туман є найбільш небезпечним при проїзді перехресть і, особливо, залізничних переїздів. Через нього водій не бачить дорожні знаки, погано помітні світлові сигналізації. У тумані відбувається в шість разів більше наїздів на перешкоди.
У чому небезпека туману?
Окрім зниження видимості, туман здатний піднести автомобілістам низку труднощів.
По-перше, при низькій видимості важко визначити реальну відстань до об'єкта. Іноді буває неможливо зрозуміти, їде або стоїть зустрічна машина.
По-друге, в тумані спотворюються кольори. До цього схильний весь спектр кольорів, окрім червоного діапазону. У сильному тумані жовтий колір здається червоним, а зелений - жовтіє.
Тому, потрапивши в туман, будьте уважні на регульованих перехрестях. Переконайтеся, що на світлофорі загорівся саме зелений колір, адже в такій ситуації краще не поспішати, ніж потрапити в ДТП.
Що слід пам'ятати
У густому тумані дальнє світло непотрібне, оскільки воно створює непроникливу стіну білого кольору. Тому більш виправдане використання ближнього світла.
Туман знижує видимість, що обмежує можливості зору. Але хто вам заборонить використовувати слух? Відкрийте вікно і прислухайтеся до подій. Можливо, ви почуєте транспорт ще до того, як його побачите.
Хорошим помічником у тумані стануть протитуманні фари. Але про них потрібно подбати заздалегідь.
Варто визначитися і з їхнім кольором і формою. Традиційна кругла форма вважається ліпшою, ніж прямокутна. Колір у протитуманок зустрічається у двох варіаціях: жовтий і білий. Але фари білого кольору заважають зустрічним водіям, засліплюючи їх. Жовтий колір вважається більш м'яким.
Важливо правильно відрегулювати протитуманні фари. Зазвичай туман стелиться на відстані приблизно тридцяти сантиметрів над землею, і чим він нижче, тим рідший. Правильно встановлені фари повинні світити саме туди, де туман рідшає, тобто світло буде йти з-під нього і висвітлювати дорогу.
Під час руху не дивіться прямо вперед: все одно ви багато чого не побачите, а тільки втомите зір, від чого перед очима у вас підуть райдужні кола. Не намагайтеся пересилити втому: ненадовго зупиніть автомобіль у безпечному місці, включіть вогні і відпочиньте, закривши очі.
Дотримуйтеся правого краю дороги, адже світло фар зустрічного автомобіля може виринути з туману в самий останній момент. Якщо попереду з'явилося світло, не прямуйте до нього: можливо, воно знаходиться за межами дороги. Пам'ятайте, що включене червоне світло свідчить не тільки про рухомий в попутному напрямку автомобіль, але й той  автомобіль, що стоїть.
Найбільша небезпека при русі в тумані - неосвітлені автомобілі, велосипедисти і пішоходи. Щоб уникнути аварій, необхідно рухатися з невеликою швидкістю й утримуватися від обгону.
При проїзді перехресть особливу увагу необхідно звертати на розташування транспортних засобів на проїзній частині. Якщо ви знизили швидкість при під'їзді до перетину, не поспішайте знову збільшити її після проїзду - почекайте, поки автомобіль віддалиться на 50 - 60 м від перехрестя.
Особлива обережність необхідна при проїзді залізничних переїздів. При наближенні до переїзду необхідно знизити швидкість з таким розрахунком, щоб мати можливість зупинитися перед переїздом, не вдаючись до екстреного гальмування.
І останнє: під час туману всю увагу необхідно сконцентрувати на дорогу. Оскільки дорожні знаки видно дуже слабо, їх легко не помітити. Це загрожує не тільки помилкою у виборі дороги, а й дорожньо-транспортною пригодою. Тому спостереження за дорогою має бути посилене. Допомогу може надати пасажир, що сидить поруч з водієм.
Будьте обережні на дорогах!

А. С. Треніна, методист обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області