Обласний семінар методистів відбувся у Хусті

Що є пам’ять людська і яким законам вона підпорядковується?
Чому якісь імена вписані в Книгу пам’яті золотими літерами,
а якісь – чорнилом, що змивається?
А можливо, пам’ять зберігає лише те,
що ми даємо їй на збереження?

 

…Кожному народові, малий він чи великий, має тисячолітні виміри своєї історії, чи порівняно молодий – доти бути народом, нацією, нести з минулих часів у нові свої традиції, своє ім’я, доки живуть його мова, історія, культура, мистецтво, його неповторна душа, допоки зберігаються, плекаються кожним прийдешнім поколінням його духовні і матеріальні святині…
«Усе виховання будується на пошані до особи (С.Русова)». Виховання справжнього громадянина своєї держави потрібно починати з наймолодшого віку, тому що духовність, національна самосвідомість закладається в людини з перших років її життя.
Залучення молодого покоління до пошуку, дослідження, збереження і вивчення пам’яток народної історії та культури в межах музею навчального закладу (шкільного музею, музею ДНЗ) дає можливість уникнути монотонності й одноманітності традиційних форм і методів навчально-виховної роботи.
Саме обміну досвідом роботи з питань організації діяльності музеїв освітніх установ присвячено обласний семінар-практикум методистів, які відповідають за організацію роботи музеїв при навчальних закладах, ініційований Закарпатським центром туризму, краєзнавства, екскурсій та спорту учнівської молоді, який відбувся 7 травня 2014 року у навчальних закладах м. Хуста. У роботі семінару взяли участь представники майже всіх районів Закарпатської області (21 представник). Безпосереднє керівництво роботою семінару здійснювали представники ЗЦТКЕСУМ: Децик Роман, методист із напрямку музейної роботи та музеїв закладів освіти; Тимко Марія, методист із напрямку краєзнавства; Опаленик Тетяна, методист із краєзнавчого напрямку. У роботі семінару взяла участь Тарасенко Наталія, завідувач науково-методичного відділу Закарпатського краєзнавчого музею.
Учасників семінару привітали начальник управління освіти, релігій та у справах національностей виконавчого комітету Хустської міської ради Мочарник Василь та головний спеціаліст управління Косик Світлана, яка відповідає за роботу музеїв освітніх закладів міста.
Заходи, передбачені програмою обласного дійства, розпочалися у ДНЗ (яслах-садку) №1 «МАЛЯТКО», яким керує Кадар Мар’яна. Вихованці старших груп привітали учасників семінару українськими піснями та таночками. Гості познайомилися із основними напрямками роботи дошкільної установи та роботою музею народознавства «Українська хата», які презентували керівник закладу та вихователь-методист, керівник музею – Брижань Світлана, спеціаліст вищої категорії, «старший вихователь».
Після ознайомлення з особливостями музейної педагогіки у дошкільному віці, учасники семінару побували на виховному заході, «Велич і трагедія Карпатської України» та відвідали зразковий музей історії Хустської спеціалізованої школи І-ІІІ ст. №1 імені Августина Волошина, яким керує Алексик Олена, спеціаліст вищої категорії, «старший учитель». Гості із захопленням розглядали оригінальні документи колишньої Хустської гімназії, зацікавлено слухали змістовні виступи учнів як про події Карпатської України, так і розповіді екскурсоводів, які розпочиналися угорською, французькою та англійською мовами. Надзвичайне враження на відвідувачів справили експозиції музею, які охоплюють усі періоди розвитку навчального закладу аж до сьогоднішніх днів та пошуково-дослідницька діяльність, яку організовує керівник даного музею, учитель історії Алексик О. Ю. Особлива подяка – директору школи Кучернюку Петру.
Наступний етап роботи семінару відбувся у ЗОШ І-ІІІ ст. №5, якою керує Синьо Надія. У цьому навчальному закладі представники області отримали не менш приємні враження від зразкового народознавчого музею «Сучасне і минуле нашого краю», яким керує вчитель біології Пилип Марія, спеціаліст вищої категорії, «учитель-методист». Учні-екскурсоводи презентували всі напрямки роботи шкільного музею, висвітлили роль народознавчої роботи у відродженні звичаїв, обрядів, духовних традицій попередніх поколінь українського народу. З родинними звичаями, особливостями сімейного виховання учасники обласного заходу познайомилися під час театралізованого виховного заходу, що відбувся безпосередньо у музеї «Сім’я, родина, рід. Де згода в сімействі». Особливу зацікавленість у гостей викликало розписування воскових писанок ученицями школи та Родинне шкільне дерево, що представлене у музеї.
Про роботу музеїв усіх навчальних закладів, яких у місті 5, гості мали змогу ознайомитися у матеріалах путівника музеями навчальних закладів м. Хуста «Скарбниця людської пам’яті у речових матеріалах», упорядкованому головним спеціалістом управління освіти, релігій та у справах національностей Косик С.Ю. за активного сприяння заступника директора з виховної роботи ЗОШ І-ІІІ ст. №5 Фекете А.М. та всіх керівників музеїв освітніх установ міста.
Сподіваємося, що живі зернинки педагогічного досвіду музейної роботи, вміщені у даному путівнику, знайдуть своїх невтомних сіячів і впадуть у благодатний ґрунт.
За змістовну роботу з виховання поваги та любові до історичного минулого українського народу, збереження його духовно-матеріальних цінностей, активне залучення підростаючого покоління до пошуково-дослідницької роботи з вивчення української культурної спадщини всі учасники та колективи ЗНЗ, залучені до проведення обласного семінару, відзначені грамотами та подарунками Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій та спорту учнівської молоді та Закарпатського краєзнавчого музею.
Хто знає, береже минуле,
І вміє шанувать сучасне,
Лиш той майбутнє
Вивершить прекрасне.