Збір активістів Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри „Сокіл” („Джура”)

dzura 1

Із 7 до 16 вересня на території Закарпаття (с. Осій Іршавського району) відбулися збори активістів Всеукраїнської дитячо-юнацької військової патріотичної гри „Сокіл” („Джура”) – Школа джур козацьких. Захід проводився Українським державним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді під керівництвом Міністерства освіти і науки України.

Першого дня школи діти вивчали порядок та правила використання церемоніалів, головним з яких було внесення державного та відомчого прапорів, а також правила поведінки під час таких заходів. Закінчився перший день урочистим відкриттям зборів юних активістів. На вечірній нараді організаторами та керівниками делегацій визначено порядок практичної роботи зі створення та функціонування старшини.
Програма роботи школи джур козацьких була досить цікавою і насиченою. Так, 8 вересня на території меморіального парку „Красне поле”, поблизу м. Хуст, відбулось урочисте відкриття Збору активістів Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри „Сокіл” („Джура”) – Школа джур козацьких. На відкриття завітали поважні гості – голова Іршавської райдержадміністрації Олександр Васильович Горін, директор Українського Державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді Наталія Володимирівна Савченко, голова Іршавської районної ради Віктор Андрійович Симканинець, заступник голови Хустської райдержадміністрації Василь Олександрович Липчій, військовий комісар Іршавського району Віктор Володимирович Нагайко, заступник військового комісара Хустського об’єднаного міського військового комісаріату Любомир Іванович Петровцій, директор центрального табору туристичного активу учнів України с. Осій Іван Іванович Матіко.
З вітальним словом до юних джур звернулася Наталія Володимирівна Савченко. Вона побажала учням успіхів у роботі, здобути нові враження та хороші знання в школі Джур. Наталя Володимирівна також подякувала керівництву області та районів і всім тим, хто допомагав організації даного заходу. Присутні вшанували хвилиною мовчання пам'ять всіх тих, хто захищав терени нашої неньки-України. Честь піднести квіти до пам’ятника випала юним джурам із Закарпаття.
Далі учасники школи мали змогу відвідати столицю лозоплетіння на Закарпатті – с. Іза, а також розташовану неподалік ферму з розведення плямистих оленів. Не менш цікавою та змістовною була екскурсія містом Хуст, де учасники збору активістів мали змогу відвідати музей спеціалізованої загальноосвітньої школи № 1 ім. Августина Волошина. Працівники музею розповіли юним джурам багато цікавого про історію своєї школи, її випускників та історію Карпатської України. На останок делегації відвідали Хустський краєзнавчий музей.
Оскільки весь день був присвячений свого роду просвітницькій діяльності, логічним його завершенням стало проведення просвітницької акції та флешмобу „Учителю, розкажи про мир” у рамках Глобальної програми „Цілі сталого розвитку: елементи миру”. Варто додати, що цей флешмоб був приурочений до Міжнародного дня Миру, який відбуватиметься 21 вересня.
9 вересня запам’ятався діткам екскурсією до мальовничого урочища „Стойко”, неподалік с. Осій, в якому юні джури мали змогу дослідити біологічні особливості популяції їстівних каштанів. Дорогою до урочища Батько Отаман (Олег Бондарчук) розповів багато цікавого молодим джурам з історії навколишніх сіл Осій, Ільниця та Білки. Також юні джури мали завдання: дорогою до урочища знайти джерело для поповнення запасів води, і відшукати місце для відпочинку. Основні обов’язки покладалися на ройових. Метою завдання було – перевірити готовність і відповідність ройових своїм обов’язкам. Варто додати, що керівники делегацій не могли допомагати роям, оскільки ройові самостійно мали керувати роботою свого рою. За підсумком цього дня і виконання завдання рій міг на вечірній нараді переобрати ройового, якщо він не виконав завдання.
На одну із гутірок до юних джур завітав заступник військового комісара з територіальної оборони Іршавського РВК майор ЗСУ, учасник АТО  Юрій Анатолійович Щур, який, окрім розповіді про бойові дії на Сході України, поділився досвідом визначення лідера (командира) в екстремальних умовах бою.
Ще одна з гутірок присвячувалася ігровим методикам визначення лідера і розподілу обов’язків у рою.
Закінчився день концертною програмою „З Україною в серці”, під час якої джури продемонстрували свої таланти та взяли участь в етнодискотеці.
Наступний день для учасників Школи Джур козацьких прошов досить насичено. Для юних джур влаштовано вишколи з військово-прикладних та туристсько-спортивних видів змагань: стрільба з пневматичної зброї, збирання та розбирання АК-74, ознайомлення з правилами поведінки з вибухонебезпечними предметами та основами тактичної медицини. Хоча в школі ніхто ні з ким не змагався, це було тільки навчання. Під час стрільби з пневматичної зброї ті джури, які показали найкращий результат, були нагороджені медалями від Батька Отамана. До вишколу долучилися Віктор Володимирович Нагайко, військовий комісар Іршавського районного військового комісаріату, Михайло Андрійович Булиця, керівник Українського об’єднання учасників бойових дій та волонтерів АТО, Михайло Михайлович Владімірцев, представник громадської організації „Карпатська Січ”, волонтери, учасники АТО. Що ж стосується туристської складової вишколу, то тут, на смузі перешкод та елементах спортивного орієнтування, юним джурам допомагали працівники Іршавської райСЮТур.
Цікавою була і друга половина дня. Для учнів школи організовано гутірки з тем „Що означає бути патріотом?” та „Громадська активність і громадське суспільство”. Підсумком дня було проведення інтелектуальної гри з історії українського козацтва – „Відун”. Також у цій грі мали змогу взяти участь і продемонструвати свої знання з історії не тільки юні джури, але й керівники делегації.
11 вересня учасники Школи джур козацьких відвідали Храм Василія Великого (єдина козацька церква у м. Іршава) та отримали благословення від настоятеля храму. Після відвідання храму для юних джур влаштовано оглядову екскурсію містом Іршава та відвідання місцевого Іршавського районного краєзнавчого музею, де діти мали змогу детальніше ознайомитись з історією Іршавщини.
Цікавою та незабутньою виявилась екскурсія в село Вільхівка (урочище „Джублик”) до монастиря Пресвятої Богородиці та село Білки – батьківщини найсильнішої людини ХХ століття, Івана Фірцака (Кротон). На згадку всі охочі могли сфотографуватись біля пам’ятника силача. Після повернення до табору на учнів чекав конкурс „Вечірня ватра”, який присвячувався розучуванню українських козацьких пісень.
За програмою школи 12 вересня на юних джур чекала захоплююча та довгоочікувана теренова гра в урочищі „Камянка”. Проведено військово-практичний вишкіл з використання картографічних матеріалів для відпрацювання топографічних дій на місцевості. Юні джури розподілилися на дві групи – сотні, одна з яких повинна була зорієнтуватись по карті, знайти потрібний об’єкт і охороняти його від диверсійно-розвідувальної групи.
13 вересня до джур завітали представники оперативно-рятувальної служби Закарпаття – вогнеборці 5-ї державної пожежно-рятувальної частини та працівники пошуково-рятувального відділення м. Іршава. Діти ознайомилися з сучасною технікою, різноманітними засобами порятунку та пройшли майстер-класи з використання вогнегасників, навчились гасити умовну пожежу. Щоб ще більше зацікавити підростаюче покоління, бійці ДСНС дозволили приміряти бойовий одяг та спорядження, а також продемонстрували можливості пожежного автомобіля.
Не відставали від пожежників і гірські рятувальники, які розповіли учням про небезпеки, що чатують на кожного під час відпочинку в гірській місцевості, і наголоси, що перед походом у гори кожен турист повинен обов’язково повідомити про себе оперативно-рятувальну службу.
Цього дня юні джури демонстрували свої вміння та навички у „Козацькому гарті” – змагалися у козацькій забаві „Перетягування линви” та звитяжних змаганнях „Лаву на лаву”.
14 вересня запам’яталось учням Школи джур козацьких одноденним рейд-походом до урочища „Смериковий камінь”. Під час походу Батько Отаман розповів дітям багато цікавого про навколишні скельні масиви, про історію виникнення назв „Смерековий камінь” та навколишніх скель, про наймолодший Національний природний парк на Закарпатті „Зачарована долина”. Під Смерековим каменем на широкій галявині юні джури самостійно провели Козацьке коло, запросивши до участі своїх керівників та старшину. Завершився день вечірньою ватрою-конкурсом творчо-мистецького представлення кожного рою.
15 вересня до школи Джур козацьких завітав отець Віктор Аврамчук, капелан гри „Сокіл” („Джура”), який провів для дітей гутірку „Духовне вірування українського народу. Український виховний ідеал. Самовиховання. Виховання свободою”.
У другій половині дня юні джури були запрошені до м. Іршава, де відбулось урочисте закриття Збору активістів Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри „Сокіл” („Джура”) – Школа джур козацьких. Святковою маршовою ходою джури пройшли вулицями міста. На центральні площі джур привітали Олександр Васильович Горін, голова Іршавської районної державної адміністрації, Віктор Андрійович Симканинець, голова Іршавської районної ради, Віктор Володимирович Нагайко, військовий комісар Іршавського районного комісаріату та інші. Урочисте закриття Збору активістів школи Джури козацьких завершилося святковим концертом.
16 вересня на делегації школи Джури козацьких чекала поїздка до м. Мукачева, де вони відвідали один з Мукачівських ліцеїв. Для юних джур проведено екскурсію Мукачівським замком.
На останок Батько Отаман побажав усім щасливої дороги, наснаги і терпіння. І нагадав, що буде радий бачити всіх на ІІІ етапі Всеукраїнської гри „Сокіл” („Джура”).

dzura 2

dzura 3

dzura 4

dzura 5

dzura 6

dzura 7

dzura 8

dzura 9