В Ужгороді відбувся відкритий Чемпіонат Закарпатської області зі спортивного орієнтування бігом

Спортивне орієнтування – складний багатокомпонентний вид спорту, в якому для досягнення високого результату необхідно однаково володіти багатьма компонентами: фізичною, технічною,тактичною, психічною та інтегральною підготовленістю.

Спортивне орієнтування є видом спорту, в якому учасник змагань за допомогою спортивної карти і компаса повинен якнайшвидше подолати дистанцію, відвідавши певну кількість точок, які влаштовані на місцевості — контрольних пунктів. Контрольний пункт (КП) — це трикутна помаранчево-біла призма з розміром сторони 30х30 см, яку влаштовують на точному орієнтирі (горб, яма, галявина, ін.), що є на карті, і обладнують електронним засобом для відмітки. На старті учасник отримує спортивну карту з нанесеними на ній КП, кількість яких, а також послідовність їх проходження, визначають судді. Переможець на дистанції визначається за найкращим часом проходження всіх позначених на карті КП. Учасників, як правило, поділяють на групи – відповідно віку (10 – 60 років і старші) і кваліфікації, наприклад: 21Е (еліта: МС та КМС) та 21А (розрядники), серед чоловіків і жінок. Основні типи дистанцій: спринт, середня дистанція, довга дистанція й естафети (2-4 етапні). Найпопулярніший вид спортивного орієнтування – за заданим напрямком. Це коли точки КП на карті з'єднані послідовно один за одним лініями. Спортсмен повинен саме в такій послідовності проходити їх. Також існує спортивне орієнтування за вибором, суть якого полягає в тому, що спортсмен повинен сам обирати послідовність проходження КП, регламентується лише їх кількість – для старших груп їх (КП) більше, для молодших – менше.
Отже, в змаганнях взяли участь 150 орієнтувальників з міст Ужгорода, Мукачево, Перечина, Ужгородського, Іршавського районів, ОДЮСШІ. Чемпіонат проводився під егідою Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Закарпатської ОДА (директор Мотильчак М.А. та заступник директора Департаменту – начальник управління молоді та спорту Ерфан В.Й.) та Закарпатського центру туризму краєзнавства, екскурсій та спорту учнівської молоді (директор Чепа В.І.) з метою подальшого розвитку і популяризації спортивного орієнтування як ефективного засобу підвищення ролі фізичної культури і спорту у всебічному розвитку та вихованні учнівської молоді області, визначення найсильніших учасників змагань в особистому заліках, пропагування та популяризація видів спортивного орієнтування, пропаганда здорового способу життя та активного відпочинку серед учнівської молоді, визначення та відбору кандидатів до складу збірної області з видів спортивного орієнтування в різних вікових категоріях.
У перший день, 15 листопада, змагання відбувалися в лісовому масиві «Доманинці» на околиці м. Ужгорода на середній дистанції за вибором.
У групі Ж-10, взявши 4 контрольних пункти, перемогу здобула Цепурдей Катерина з м. Мукачева, СК «Товариш» (тренери Цепурдей О.В. та Расчупкіна Н.А.).
У групі Ч-10, відмітивши 5 контрольних пунктів, перемогу здобув учень Ужгородської ЗОШ №2 Вішколц Валентин-Крістіан, другим фінішував Кононов Денис, а третє місце зайняв Гопак Мар’ян, учень Ужгородського економічного ліцею (ЗОШ №9) – всі представники Ужгородського КСО «Максимум» (тренери Сас К.Ф. та Фечо Г.Ю.).
У групі Ж-12 перемогу святкували мукачівка Цепурдей Ніна, другою була Йовбак Анастасія з Перечинщини (тренер Назаренко П.М.), і третю сходинку призерів замкнула Лозицька Дарина з м. Мукачева.
У групі Ч-12 перемогу несподівано святкував Брижак Андрій, другим був Яцкулинець Дмитро – обидва учні Ужгородської спеціалізованої школи-інтернат серед глухих, представники ОДЮСШ інвалідів (спортсмени з вадами слуху), третє місце посів учень Ужгородського економічного ліцею (ЗОШ №9) Олійник Олександр з КСО «Максимум» (тренер Сас К.Ф.).
У групі Ж-14 перемогу здобула Гуснай Вероніка, учениця ЗОШ №4 м. Ужгорода, другу позицію зайняла Морозова Дар’я, учениця ЗОШ №3 м. Ужгорода, – обоє з КСО «Максимум» (тренер Фечо Г.Ю.), а замкнула п’єдестал представниця Ужгородського району, учениця Кам’яницької школи Бобер Крістіна (тренер Готра С.П.).
У групі Ч-14 перемогу святкував учень ЗОШ № 2 м. Ужгорода Василина Андрій (КСО «Максимум»), другим був Годас Ерік від ОДЮСШ Інвалідів, а третім фінішував Симочко Василь, представник Ужгородського району (тренер Готра С.П.).
У групі Ч-16 переміг Паламарчук Станіслав, другим був Сватко Артур представник м. Мукачева (тренер Цепурдей О.В.), третім на п’єдестал піднявся представник пригодницького клубу «LYNX» Захаров Євген (тренер Монич О.О.).
У групі Ж-16 на першу сходинку піднялася Ряска Анюта, представниця Іршавської станції юних туристів (тренер Жідов І.І., Боднар О.І.), другу – посіла Павлікова Наталія з КСО «Максимум», третю – Осійська Владимира з Іршавської станції юних туристів (тренер Осійський О.Д.).
У групі Ж-21 не було рівних Шозді Наталії з Мукачева (тренер Цепурдей О.В.).
У змаганнях в елітній групі Ч-21 чемпіоном став Касьянов Олександр, Майстер спорту України, член національної збірної команди України, представник Мукачівського СК «Товариш» (тренер Касьянов Р.В., Цепурдей О.В.), другим став Кандидат у майстри спорту України, чемпіон України в естафетах серед юніорів серед глухих спортсменів 2014 року, представник ОДЮСШ інвалідів, Мирзанич Петро, третім фінішував представник КСО «Максимум» Брилинський Сергій.
Серед ветеранського класу не було рівних Ужгородським «Асам» спортивного орієнтування, де перемогу святкував Павлишин Василь, другим був Давиденко Сергій, третім – Назаренко Петро.
Серед жінок, ветеранів спорту Закарпатського краю, перемогу здобула Сташко Людмила, другою стала Лозицька Світлана – обидві представниці м. Мукачева (СК «Товариш»), третьою ввійшла на п’єдестал Боднар Ольга з Іршавщини.
Другого дня, 16 листопада, учасники Чемпіонату змагалися в центральній частині м. Ужгорода на спринтерських дистанціях. Арена змагань знаходилася на території Ужгородської спеціалізованої школи №5 (директор Кіндюх П.Я.).
Так, у групі Ж-10, на дистанції довжиною 800 м з 6-ма контрольними пунктами перемогу здобула Цепурдей Катерина з м. Мукачева (СК «Товариш»), другою стала Мартин Анастасія – учениця Перечинської гімназії (тренер Ман Д.М.), третю сходинку посіла Дешко Данна, представниця Мукачева (тренери Расчупкіна Н.А., Цепурдей О.В.).
У групі Ч-10 (довжина дистанції 800 м, 6 контрольних пунктів) перемогу здобув Йовбак Максим з Перечинської школи-інтернату (тренер Назаренко П.М.), другим був Цепурдей Владислав, третім став Гринчак Мирослав (обидва з СК «Товариш» Мукачево).
У групі Ч-12 золото обласної першості виборов Ширило Євген – представник Іршавської станції юних туристів (тренер Полянський М.), другим став Дупляк Степан, учень Ужгородської СШ №5 (тренер Аврамчук В.Б.), і третім фінішував Піняшко Юрій, учень ЗОШ №20 Ужгородської міської ради (тренер Туцканюк Х.Р.).
 У групі Ж-14 перемогу здобула Бобер Крістіна з СК «Кам’яниця» (тренер Готра С.П.), другу позицію зайняла Морозова Дар’я з КСО «Максимум», учениця ЗОШ №3 м. Ужгорода, а замкнула п’єдестал кращих Кремінська Анастасія (СК «Кам’яниця»).
У групі Ч-14 вдруге перемогу святкував учень ЗОШ № 2 м. Ужгорода Василина Андрій (КСО «Максимум», тренер Фечо Г.Ю.), другим був Манцулич Володимир (СК «Кам’яниця»), а третім фінішував Федькович Мар’ян, учень Перечинської гімназії (тренер Ман Д.М.).
У групі Ч-16 першим фінішував Французов Владислав, другим прибіг Сватко Артур (обидва з Мукачівського СК «Товариш»), третім виявився Захаров Євген з пригодницького клубу «LYNX» (тренер Монич О.О.).
У групі Ж-16 вперше перемогу здобула Вішколц Олександра, учениця ЗОШ №2 м. Ужгорода, друге місце посіла Гуснай Вероніка, учениця ЗОШ №4 м. Ужгорода, третьою стала Павлікова Наталія, учениця ПГК УжНУ (усі – представниці КСО «Максимум» (тренер Фечо Г.Ю.).
У групі Ж-21 не було рівних Шозді Наталії, представниці Мукачева (тренер Цепурдей О.В., Расчупкіна Н.А.).
У групі Ч-21 чемпіоном на дистанції протяжністю 3000 м з 18-ма КП став Паламарчук Станіслав з КСО «Максимум», учень ПГК УжНУ, другу сходинку посів Мирзанич Петро (ОДЮСШ Інвалідів), третім став мукачівець Расчупкін Сергій з СК «Товариш».
Серед ветеранського класу місця розташувалися таким чином: перше місце здобув Павлишин Василь, друге Давиденко Сергій, третє Назаренко Петро – всі представники м. Ужгорода.
Серед жінок-ветеранів не було рівних Боднар Ользі з Іршавської станції юних туристів.
За підсумками дводенних змагань чемпіонату Закарпаття зі спортивного орієнтування всі переможці та призери були нагородженні медалями і грамотами департаменту освіти і науки, молоді та спорту Закарпатської облдержадміністрації.

Фечо Георгій,
методист Закарпатського центру туризму