М. А. Грицак - народний учитель, видатний педагог

До 105-ї річниці від дня народження М. А. Грицака

Науково-практична конференція, присвячена видатному народному вчителю і відомому педагогу, лексикографу, збирачу словникових скарбів народно-розмовної мови нашого краю, упоряднику знаного словника, поету, етнографу, фольклористу, вченому–філологу Миколі Андрійовичу Грицаку, який був родом із села Росішки.

Цьому дійству передувало відкриття меморіальної дошки на одній зі стін давнього приміщення сучасної Великобичківської ЗОШ І-ІІІ ст. №1, у якому він працював як учитель і директор горожанської та середньої шкіл. Священнослужителі з присутніми провели молебень і освятили пам’ятну дошку. Потім вони оглянули експозиції шкільного історико-краєзнавчого музею, де чільне місце відведено матеріалам пам’яті М. Грицаку і послухали розповіді юних екскурсоводів навчального закладу про Бичків, про знаних людей селища, про історію школи та її вчителів і випускників.
Дійство у актовому залі, що знаходиться у новому корпусі, почалося з інструментальної музики в т. ч. і гуцульських мотивів, які блискуче виконав оркестр вихованців Великобичківської музичної школи під керівництвом її директора та вчителя В. В. Поповича. Потім присутні переглянули виступ гуртківців селищного будинку культури, які відтворили традиційні ворожіння у ніч на свято Андрія. У процесі масового заходу учні читали вірші М. Грицака.
Власне сама конференція, після привітання селищного голови О. Д. Зеленко, почалася із виступу доктора мистецтвознавства з Ужгорода І. В. Хланти, який розповів присутнім про вклад великобичківців у розвиток хорового і танцювального мистецтва в т. ч. і М. Грицака, шкільний хоровий колектив під керівництвом якого ще в далекому 1947 році на Всеукраїнському учнівському огляді-конкурсі в Києві виборов перше місце, про діяльність самодіяльного народного ансамблю пісні і танцю «Лісоруб», єдиного діючого в сільській місцевості області тощо. Кандидат мистецтвознавчих наук, проректор Закарпатського художнього інституту Н. Й. Ребрик ґрунтовно зупинилася на діяльності М. Грицака, як журналіста, розповіла про історію видання, точніше не видання його словника. В кінці зачитала останні листи народного вчителя із Росішки до свого друга Станенця і пообіцяла, що незабаром вийде книжка із усією відомою його перепискою. Далі ведуча Лілія Ільчук, вчитель української мови та літератури місцевої школи, зачитала лист-вітання учасникам масового заходу, академіка, доктора філології Миколи Мушинки із Братислави, який із-за лікування не зміг приїхати у Великий Бичків.
Далі слово надається викладачу кафедри української мови УжНУ Дмитру Тодеру, який присутнім розповів про діяльність М. Грицака як лексикографа. Він же детально висвітлив процес і методику збору слів і складання картотеки знаним дослідником та про його наукову діяльність у період роботи в Ужгородському університеті. Викладач фізичного факультету УжНУ Володимир Кришеник зупинився на відомостях про сім’ю і родину М. Грицака та його сучасних нащадків. Зокрема, повідомив, що його внучка на прізвище Костич зовсім недавно стала «Міс Україна» і готується до участі в конкурсі «Міс Всесвіту». У своєму виступі в. о. зав. методкабінетом Рахівського управління освіти Т. П. Піцура теж висвітлила титанічну роботу М. Грицака по створенню народної картотеки і порівняла її з діяльністю збирача слів Даля. Голова обласної ради «Пласту» А. Ребрик розповів про діяльність пластової організації в Закарпатті і, зокрема, у В. Бичкові, починаючи з 1923 року. Автор статті зупинився на педагогічній діяльності М. Грицака у школах Рахівщини, зокрема у Великому Бичкові, про спогади учнів про нього та поділився своїми думками про особисте знайомство з ним, коли той був директором у Лугівській дев’ятирічці, де був змушений доробляти до пенсії поки дозволяло здоров’я. Директор Великобичківської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 І. В. Лембак розповів про випускників, що здобули певних успіхів у своєму житті про директорів та вчителів школи, прізвища яких зафіксовані у шкільній книзі наказів. Із своїми спогадами про М. Грицака також виступили колишні знайомі і учні репресовані радянською владою Тракслер Петро, Мирон Іван, а також Ткачук Одотя і вчитель фізики з Росіщанської ЗОШ І-ІІІ ст. І. І. Копич та ін., які пропонували увіковічнити пам’ять знаного земляка, словникаря із Росішки. Тут присутніми піднімалися питання із сучасного життя, на які отримали ґрунтовні відповіді гостей із Ужгорода.
Насамкінець директор Великобичківського історико-краєзнавчого музею Г. М. Лукеча, ініціатор й організатор дійства, зачитала ухвалу конференції.

Микола Ткач,
історик, учасник конференції