Син Карпатського краю

Михайло Іванович Томчаній належить до когорти славетних митців слова Срібної Землі ХХ століття, творчість якого засвідчує глибокий патріотизм, відданість і любов до отчого дому, рідного краю, щирих, відкритих та духовно багатих людей. Михайло Томчаній – вражаючий творець художнього слова, який зумів влучно передати всю складність і глибину людських почуттів, силу духу, мужність, відчайдушність, вірність.

Закарпаття – це край, де М.І.Томчаній черпав мотиви, образи, характери,національний колорит для своїх творів. Читача-сучасника вражає творчість письменника, яка зачіпає найпотаємніші куточки душі, відкриває всю глибину людських почуттів, вражає реалістичністю подій.
Обласна науково-практична конференція до 100-річчя від дня народження письменника М.І.Томчанія відбулася на базі Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти 12 червня за сприяння кафедри суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти, Закарпатської організації НСПУ, Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка. Учасниками конференції стали науково-педагогічні працівники ЗІППО, викладачі ДВНЗ «Ужгородський національний університет», письменники, учителі української мови та літератури, історії, англійської мови та вихователі груп продовженого дня області. Тематика виступів на пленарному засіданні та у двох секціях була спрямована на широке висвітлення не тільки творчого доробку письменника М.І. Томчанія, але й на розкриття стану красного письменства Закарпаття впродовж ХХ століття.
Присутні з цікавістю слухали розповідь доньки письменника Габріели Томчаній, яка поділилася незабутніми враженнями та спогадами про життя свого батька, показала світлини із сімейного альбому. Творчість письменника вивчалася у школах Закарпатського краю. Сучасники поринали у вирій подій разом із персонажами та немов переносилися у далекі часи наших пращурів.
Обласна науково-практична конференція вразила присутніх різноманітністю матеріалів та актуальністю доповідей. Гості та учасники ознайомилися з матеріалами художньо-літературного музею, створеного на базі Ужгородської ЗОШ І-ІІІ ст. №7 та з книжковою виставкою «Син Карпатського краю» творів письменника, яку підготували працівники відділу краєзнавства обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка.
Як приклад поліфонічності літератури Закарпаття, її високого естетичного потенціалу, було продемонстровано кадри з телефільму за романом «Жменяки», уривки якого коментувалися науково-педагогічними працівниками кафедри суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти з врахуванням інтегрованих підходів до викладання етико-естетичних дисциплін.
Творчість М.І.Томчанія не підвладна часу. Актуальність проблематики, художньо-естетична образність героїв знаходить втілення у творчості молодої генерації майстрів слова, зокрема, учня 11 класу гімназії м.Ужгорода Василя Малишка. Юний митець влучно провів паралель між творчістю духовного наставника Михайла Томчанія та власною поезією, де головна ідея акцентується на любові до України, батьківської оселі, працьовитих краян та почутті патріотизму.
Особлива увага учасників обласної науково-практичної конференції була зосереджена на методиці викладання літератури рідного краю в загальноосвітній школі, художньо-естетичних цінностях її творів. Доповідачі зійшлися на думці, що вивчення літературної спадщини шанувальників красного слова Закарпатського краю сприяє не тільки інтелектуальному та креативному розвитку школярів, але й слугує вагомим фактором формування національно свідомої і високо моральної особистості.
Обласна науково-практична конференції завершила свою роботу низкою ухвал та молитвою за Україну.