Освітні потреби словацької національної меншини

12 лютого Товариство словаків Закарпаття імені Людовіта Штура за підтримки Генерального консульства Словацької Республіки у м. Ужгороді, за сприяння працівників Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, ініціювало проведення семінару-наради з педагогічними працівниками навчальних закладів області, де ведеться вивчення словацької мови.

Семінар-нараду розпочала Тетяна Палько, директор ЗІППО, яка привітала присутніх та наголосила, що мета зустрічі – підписання подальшої угоди зі Словацькою стороною задля того, щоб учителі, які викладають словацьку мову на теренах регіону, змогли б поспілкуватися у Словаччині зі своїми колегами, набратися досвіду на словацькій стороні та втілити у педагогічний процес набуті знання. Також Тетяна Василівна зауважила, що вчителі, які викладають в словацьких школах українську мову, повинні мати змогу проходити курси підвищення кваліфікації й удосконалювати фахову і професійну майстерність саме на Закарпатті. Такий обмін дозволить не лише покращити педагогічну співпрацю між двома сусідніми країнами, а й розширити та налагодити зв’язки в освітній сфері.
Директор акцентувала увагу присутніх на презентації «Забезпечення освітніх потреб словацької спільноти Закарпаття». Зауваживши, що 5,6 тис. чол. населення Закарпатського регіону – це словаки, відмітила, що лише тісна та продуктивна співпраця з колегами зі Словацької Республіки допоможе поставити вивчення словацької мови, літератури, культури та науки в області на належний рівень.
Тетяна Василівна розповіла присутнім про питання, котрі найбільше турбують словацьку спільноту краю, зокрема, навчання рідною мовою у школах, де вивчається словацька мова з 1 по 4 клас, продовжити до випускного класу, забезпечення необхідною літературою, посібниками та створення відповідного мовного середовища. ЗІППО здійснює науково-методичне забезпечення системи загальної середньої системи освіти області і є навчальним, науково-методичним та інноваційним центром підвищення кваліфікації педагогічних кадрів.
 - Проведення семінару-наради створює позитивний імідж ЗІППО не лише на теренах краю, а й у сусідній Словацькій Республіці, що є дуже відрадно, - зауважила директор інституту Тетяна Палько. - Ми реалізуємо міжнародні освітні проекти, здійснюємо підготовку навчальних програм для загальноосвітніх навчальних закладів із мовами національних меншин, у т. ч. словацької мови, здійснюючи таким чином належне забезпечення педагогічними посібниками.
Про особливості забезпечення освітніх потреб словацької національної меншини в Закарпатській області розповів Борис Качур, завідувач кафедри менеджменту та інноваційного розвитку освіти ЗІППО. Він зауважив, що держава зацікавлена у тому, щоб національності, які проживають на Закарпатті, зберігали свою специфіку, колорит, автентичність.
Янка Бур’янова, Генеральний консул Генерального консульства Словацької Республіки у м. Ужгороді, зауважила, що такі заходи сприяють удосконаленню творчої та педагогічної співпраці. Вона наголосила, що Закарпаття здавна відоме як поліетнічний і поліконфесійний край, де протягом багатьох століть живуть і працюють представники різних національностей та релігійних конфесій. Найважливішим засобом спілкування та пізнання навколишнього середовища для людей є рідна мова.
Кожна людина, яка живе на теренах великої держави Україна, повинна любити, знати та поважати державну мову. Знаючи досконалу рідну мову, представники тієї чи іншої національної спільноти, з глибокою шаною та повагою вивчатимуть мову державну. Адже цей унікальний шанс відкриє для юної, талановитої молоді додаткові можливості для участі в розбудові прекрасної держави - України. Організовуючи навчально-виховний процес, педагогічна еліта краю повинна забезпечити узгодженість і гармонійність цілей, покращити зміст навчання, позакласну роботу, продовжити розвивати зв’язки з етнічним середовищем.
Янка Бур’янова запропонувала і надалі проводити зустрічі, наради, семінари для подальшого вдосконалення співпраці на педагогічній ниві.
Валерія Баланко, голова Товариства словаків Закарпаття ім. Л. Шатура, старший викладач кафедри міжкультурної комунікації факультету туризму ДВНЗ «УжНУ» демонструючи присутнім презентацію освітніх програм для педагогічних працівників, які викладають словацьку мову, пропонованих Міністерством освіти, науки, досліджень і спорту Словацької Республіки, акцентувала увагу педагогів на головних аспектах у роботі та запропонувала вивчати словацьку мову як другу іноземну. Вона подякувала учасникам за розуміння та зауважила, що лише креативний підхід, виваженість та порозуміння забезпечать необхідний результат.
Оксана Іваць, доцент кафедри менеджменту та інноваційного розвитку освіти ЗІППО розповіла про важливість створення освітнього центру розвитку словацької мови й літератури, історії та культури Словаччини, котре покликане реалізовувати нагальні питання освітньо-культурних потреб словацької спільноти області.
 Обговорюючи Ініціативу, учасники семінару-наради поділилися думками, наголосили на актуальних питаннях, а також проаналізували навчальні програми, запропоновані Міністерством освіти Словацької Республіки.