В сузір’ї Європи Україні зорити?

suzirja-europy1

Усі сподівання на Вільнюський саміт «Східного партнерства» 28 – 29 листопада 2013 року. Але це тільки у плані «переформатування» запитання у ствердну офіційну відповідь країн-членів Євросоюзу,– Україна ж бо у всі часи була і залишається частиною європейського цивілізаційного простору. У зв’язку з Європою, її духовною, культурною, освітньою, правовою традицією будувалося українське суспільне і державне життя. Попри певні відмінності цінностей, ментальності, можна сміливо стверджувати про європейськість прагнень і дій українського народу.


І хоча про саму подію підписання (можливо і не підписання) Угоди про асоційоване членство України в ЄС говориться і пишеться достатньо, не так багато матеріалів власне про те, які виклики чи переваги отримаємо від нового статусу. Просвітництво з питань особливостей євроінтеграційних процесів, європейського громадянства, економічної та правової політики сприяло би усвідомленому прийняттю-неприйняттю цінностей ЄС, відтак – плануванню свого майбутнього.
Чи не тому міжнародний словацько-український проект «Європа в школі – 2», який реалізує Закарпатський інститут післядипломної педагогічної освіти за ініціативи Центру європейської політики (СР) та фінансової підтримки Офіційної допомоги словацького уряду («SlovakAid», СР) має особливе значення. Головною метою проекту є підтримка розвитку людських ресурсів у галузі освіти з питань європейської інтеграції шляхом створення інструментів для подальшого навчання педагогів України. Ціллю проекту є передати словацький досвід процесів трансформації та інтеграції до ЄС у освітній галузі українським педагогам; у ході семінарів дати навики ефективно адаптувати цей досвід у школах України.
Одним із завдань проекту є розробити тренінгові модулі з тем: «Система цінностей ЄС та Європи», «Європейське громадянство», «Правові аспекти європейської інтеграції», «Економічні аспекти європейської інтеграції», які будуть апробовані під час Літньої школи 2014 р. і в наступному, сподіваємося, застосованими ІППО під час навчання вчителів.
Робота з підготовки тренінгових модулів вже розпочалася. Нещодавно відбувся перший з трьох запланованих семінарів, який проходив у м. Братиславі. 16 педагогів Донецької, Житомирської, Закарпатської та Одеської областей опрацьовували заявлені теми, опановували техніки організації та проведення навчальних тренінгів. Разом з цим поглиблювали свої знання на лекціях представників посольств, дипломатичних місій країн ЄС, інституцій ЄС: «Європейська інтеграція 20 століття – вихідні позиції, учасники, процеси» (А. Ліберчан), «Східне партнерство – що воно пропонує Україні?» (А.Дулеба), «Різноманітність інтересів і регіональні диспропорції в ЄС» (Д.Гохел). Досвідом викладання тем європейської інтеграції в Словаччині ділилися адміністрація та викладачі гімназії Панкухова 6 м. Братислави (директор Р.Мезеі). Проекти ЄС в галузі освіти та особливості підготовки вчителів з питань європейської інтеграції учасникам семінару презентувала заступниця директора Регіонального методично-педагогічного центру у м. Братиславі М.Ногова.
Програма першого етапу проекту завершиться у лютому 2014 року, а вже в травні стартує наступна, до участі в якій долучаться і педагоги Дніпропетровської, Івано-Франківської, Миколаївської та Чернігівської областей. У такий спосіб творитиметься мережа поширення знань про ЄС.  До цього часу, сподіваємося, доля конкретних рішень, які готуються для прийняття на Вільнюському саміті з боку країн-членів Євросоюзу, буде  вирішена.

Оксана Іваць

 

suzirja-europy1

suzirja-europy1

suzirja-europy1

suzirja-europy1

suzirja-europy1

suzirja-europy1

suzirja-europy1