Художня не тільки гімнастика, а й велоспорт

«Не потрібно придумовувати велосипед!» Ну, звичайно, це не означає, що потрібно відмоватися від винахідництва, креативності. Мова йде про вміння вміло використовувати надбання людської думки, вдосконалювати його і йти далі вперед.


Геніальне відкриття людського розуму і рук – колесо – започаткувало розвиток найрізноманітніших видів транспорту. Найдавніший і найчисельніший серед них – велосипед. Дешево, зручно, екологічно чисто. Чи не тому, популярність цього найпростішого засобу пересування наперекір найсучаснішим видам автомобілебудування зростає і зростає. Ось і прем’єр-міністр Данії добирається на роботу велосипедом. А що уже казати про Китай та Індію, де ним користуються мільярди і мільйони.
Але крім  транспортного призначення, велосипед надійно завоював свою нішу у спорті. І не тільки у змагальності на швидкість. Виявляється, з велосипедом можна витворяти справжні чудеса акробатики. Щоб переконатися в цьому, завітайте в загальноосвітню школу І-ІІІ ст. в селі Великі Береги, Берегівського району. Ви будете в захопленні від школярів цього закладу, від їхньої сили мускул, грації, артистизму, легкості, що дається з потом і виснажливістю тренувань. Мова йде про катання на велосипеді. Велосипеді незвичному: у нього немає  гальм, з кермом, зігнутим у протилежний бік ніж зазвичай.  Цей диво-велосипед повинен витримувати велике навантаження. Адже на ньому юні спортсмени виконують неймовірні трюки, гасають, катаються, стоячи на кермі, інколи навіть педалі крутять руками, виконують парні вправи, володіючи певною технікою велосипедного спорту в залі. Мова йде про надзвичайно захоплюючий  вид велосипедного спорту, його ще можна назвати художнім велоспортом.
Велосипедний спорт у залі  в Україні  було започатковано у 2000 році у селі Валикі Береги, Берегівського району, Закарпатської області. Поки що, це єдине місце в Україні де розвивається такий цікавий та захоплюючий вид спорту.
А почалося все з їхнього тренера Тихомира Гейці. Воістину, той справжній учитель, хто вміє свої знання, захоплення, запал передати своїм  вихованцям, згуртувати їх та вести за собою.
Зважаючи на постійну зайнятість Тихомира Тихомировича, який ще крім того є директором школи, про роботу гуртка розповіла учитель фізичного виховання і тренер, дружина Наталія Гейці:
- Наталіє Степанівно, розкажіть, будь ласка, з чого все почалося?
- Перебуваючи на показових виступах в Україні, коли до нашої школи приїхали німецькі та угорські спортсмени та представники такого виду спорту, як  велосипедний  спорт у залі, з ними також приїхали головний секретар світової Федерації велоспорту Ганс Борн та старший тренер збірної Угорщини Дьорді Нодь. Спортсмени зробили показові виступи з велоболу і з художньої їзди на велосипеді, демонстрували виступи в одиночних категоріях, парних та четвірках. Голова велосипедного спорту в залі Угорщини запропонував співпрацю. Місцеві діти зацікавилися велоспортом і гості подарували їм для започаткування велосипедного спорту у залі чотири велосипеди .
Незабаром запросили наших учнів на чемпіонат світу, що проходив у Німеччині. І ось у листопаді 2000 року українська команда з художньої їзди на велосипеді вперше виступила на чемпіонаті світу в німецькому місті Боблінген. Україну представили Гейці Тихомир, директор школи І-ІІІ ст. с. Великі Береги, вчитель фізичної культури, випускник Львівського державного інституту фізичної культури і 13-річний Гейці Степан, маючи на той час належний рівень підготовки. Після повернення почали проводити систематичні заняття з велоспорту.
З того часу наші учні беруть участь майже у всіх чемпіонатах Європи та світу, а також їздять на відкриті змагання Угорщини, Німеччини та Словаччини.
- Як бачимо, хоча займатися закарпатці цим незвичним видом спорту розпочали не так і давно, але вже досягли певних успіхів…
- Так, звичайно. Починаючи з 2001 року щороку проводимо відкриті чемпіонати України з велосипедного спорту у залі, де беруть участь спортсмени з Угорщини, Німеччини, Словаччини. На цих змаганнях наші вихованці неодноразово посідали призові місця. Результати, які показують наші велосипедисти на змаганнях різного рівня, втішні, оскільки юні спортсмени на рівні можуть конкурувати зі спортсменами з Угорщини, Словаччини, Японії, Китаю, Малайзії, в яких цей вид спорту розвивається давно і є дуже популярним.
Результати виступів українських спортсменів на чемпіонатах Європи поліпшуються рік у рік. Наприклад, в одиночних виступах серед чоловіків 12 місце 2011 року, в одиночних виступах серед жінок 12 місце 2009 року, в парних виступах серед жінок 5 місце 2009 року.
Особливо приємно, що минулого року наші молоді спортсмени Крістіан Гей та Алекс Кучера у парних виступах вибороли 3 місце на чемпіонаті Європи серед юніорів у Австрії.
Також хороші результати показують наші вихованці Шімон Шандор, Гей Себастіан, Капор Кароль, Осускі Ріхард, Зан-Фабіян Панна Клара, займаючи призові місця.
- Нещодавно в м. Берегово було організовано і проведено відкритий чемпіонат України з велосипедного спорту у залі. Як пройшли змагання?
- На ХІ відкритий чемпіонат України з художнього велоспорту у залі приїхали також команди з Угорщини та Німеччини. До Закарпаття на змагання завітала навіть чемпіонка Європи та світу Каріна Хайн. Вона виступила у показовій програмі разом зі спортсменкою з Німеччини Сімоною Шльоссер. Нажаль, Україну на сьогоднішній день може представити поки що єдина команда, осередок якої розміщено саме у нас на Закарпатті. Це дуже красивий та цікавий вид спорту, хотілося б, щоб ним якомога більше зацікавилось тренерів та дітей.
А взагалі змагання проходили дуже напружено. Проводились вони у декількох вікових категоріях, одиночних та парних катаннях. Серед наймолодших перемогу здобули Балаж, Балінт та Панна Клара Зан-Фабіян. Якщо говорити про перші місця чемпіонату Європи, то їх здобули Себастіан та Крістіан Гей, Катерина Ланова, Шандор Шімон, Катерина Гейці, Домініка Товт. У парних змаганнях Шандор Шімон та Кароль Капор, Крістіан Гей та Алекс Кучера.
- Займатися велосипедним спортом у залі, напевно, не так і легко.
- Якщо дитина здібна, тоді вона зможе всьому навчитися. Але основний акцент ставиться на наполегливості. Звичайно, потрібно щоб і координація рухів була добре розвинена, і базова фізична підготовка. Діти із задоволенням беруть участь у тренувальних зборах, набираються досвіду та нових знань.
Балінт Зан-Фабіян, Осускі Ріхард щиро діляться враженнями:
- Нам надзвичайно подобається займатися велосипедним спортом, їздити на різні змагання. Подобається подорожувати; вивчати нові вправи, знайомитися іншими дітьми.
- З яким настроєм ви їхали на чемпіонат Європи серед юніорів з велосипедного спорту у залі, що проходив у Бельгії?
Алекс Кучера, Крістіан Гей:
- Звичайно,  коли їхали, то переживали. Але змагання пройшли дуже дружелюбно. Ми зайняли 4 місце і нам ще трошечки не хватило до 3. Зараз готуємося до чемпіонату світу, що проходитиме у Німеччині (хлопці сміються, кажуть, що шукають спонсорів, адже поїздки обходяться недешево, велосипеди надзвичайно дорогі).
Як продовжила думку хлопців Наталія Степанівна, діти, звичайно були в захваті  від великих, просторих спортивних залів, де проводяться тренування та змагання.
Спорт – це конкуренція. Але це не означає, що діти не можуть потоваришувати один з одним. Зовсім навпаки, можуть ближче познайомитися зі своїми конкурентами, поспілкуватися у невимушеній формі, придивляючись один до одного. Звичайно, на змаганнях завжди з’являються нові спортсмени, але більшість, як правило, одні й ті ж самі, тож діти зустрічаються і на інших змаганнях, вивчають у кого які бали, досягнення, рівень підготовки. Особливо навіть яких помилок допускаються. (Не обходиться і без помилок,падінь і, звичайно, травм. Інколи приходили такі думки, що ніколи не повторимо і не вивчимо вправи різного роду. Але діти не здаються.)
Повертаючись зі змагань, діти привозять з собою масу вражень, ще збільшою наполегливістю беруться за тренування. Заняття спортом дає їм можливість не тільки подорожувати, але й робить їхній впевненішими в собі, розширює їх кругозір, створює гарний настрій.
Тож бажаємо нашим юним спортсменам сили, удачі, натхнення, радості від перемог та бажання розвиватися і надалі.