Аспекти інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини

У грудні 2013 року Всеукраїнський Фонд «Крок за кроком» розпочав реалізацію проекту «Поширення досвіду Центрів для батьків у ромських громадах» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Цей проект «Поширення досвіду Центрів для батьків у ромських громадах» базується на результатах проекту «Центри підтримки батьків і дітей ромських громад Закарпаття», що впроваджувався ВФ «Крок за кроком» у 2011-2012 роках за підтримки ініціативи «Копачі Рома» програми «Раннє дитинство» Фонду Відкритого Суспільства та програми «Рома України» Міжнародного фонду «Відродження». Актуальність проекту обумовлена складною ситуацією в сфері освіти ромів із наголосом на дошкільну освіту.


Метою проекту «Поширення досвіду центрів для батьків у ромських громадах» є розвиток спроможностей ромських батьків дітей віком від народження до 6 років, забезпечувати необхідну їм підтримку для успішного розвитку та подальшого навчання своїх дітей, а також бути активними захисниками прав малечі, зокрема, права на якісну дошкільну та початкову освіту.
Таким чином, вказана вище мета досягатиметься через реалізацію наступних цілей:
подальше поширення результатів проекту як у Закарпатській, так і в Одеській, Черкаській та Волинській областях, де проживає ромське населення;
розвиток компетентності педагогів працювати у різноманітному навчальному середовищі з ромськими дітьми, у тому числі й дітьми із соціально вразливих груп, шляхом реалізації навчального курсу «Освіта для соціальної справедливості» (робоча назва) в систему додипломної та післядипломної педагогічної освіти;
розвиток мережі, що буде об`єднувати фахівців, батьків і представників влади в питаннях забезпечення якісної освіти для ромських дітей.

У січні 2014 року Закарпатським інститутом післядипломної педагогічної освіти та Всеукраїнським фондом «Крок за кроком» укладено угоду про спільну діяльність, предметом якої є створення організаційних умов, необхідних для реалізації заходів проекту «Поширення досвіду Центрів для батьків у ромських громадах», що сприятиме реалізації положень Національної стратегії розвитку освіти в Україні на період 2012 – 2021 рр. (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2012 р.), Указу Президента України «Про Стратегію захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року (ухвалено 08.04.2013 р. № 201/2013), Закону України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», державної національної програми «Освіта» («Україна ХХІ століття»). Передбачено реалізацію завдань проекту за напрямом «співпраця з вищими педагогічними навчальними закладами», що включатиме участь представників інституту в розробці та апробації навчального курсу «Освіта для соціальної справедливості» та інших заходах проекту.
Партнерами проекту затверджено план заходів до 2015 року.
Для представників вищих педагогічних навчальних закладів (Закарпатського, Одеського, Черкаського, Волинського інститутів післядипломної педагогічної освіти) та партнерів проекту у Києві 13 березня 2014 року відбулася установча робоча зустріч, у ході якої обговорювалася діяльність проекту за напрямом «Вища школа», у тому числі піднімалися питання створення та впровадження навчального курсу «Освіта для соціальної справедливості» у вищі педагогічні навчальні заклади; проведення тренінгу для викладачів пілотних вищих педагогічних навчальних закладів, видання курсу.
23-25 квітня та 6-7 травня 2014 року в м. Ужгороді проводилися навчально-практичні семінари за програмою «Впевнене батьківство» за участі директора Всеукраїнського фонду «Крок за кроком» Софій Н.З.; представників департаменту освіти і науки, молоді та спорту Закарпатської облдержадміністрації (Бабинець Ю.Ю, Сабадош М.В.); завідувача центру практичної психології та соціальної роботи ЗІППО Шевчук В.В.; методиста кабінету методики дошкільної, початкової та інклюзивної освіти ЗІППО Романчак О.О.; працівників управління освіти Ужгородської міської ради (Шляхта Н.М., Симкович М.О); завідувачів дошкільних навчальних закладів № 1, 18, 40 м. Ужгорода; заступників директорів загальноосвітніх навчальних закладів; практичних психологів дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, місцевих громад та інших громадських організацій (Волинської обласної організації ромів «Терне рома» (м. Луцьк); Черкаської обласної громадської організації «Романі рота» (м. Золотоноша, Черкаська область); Громадської організації Товариство ромів Закарпаття «Рома» (м. Ужгород); Закарпатського обласного Товариства ромів «Романі Чгіб» (м. Ужгород), що мають досвід роботи з дітьми дошкільного віку та їхніми батьками.
У ході навчально-практичного семінару було розглянуто питання підготовки тренінгів педагогів із метою реалізації програми «Впевнене батьківство», завданням якої є: надання підтримки батькам у їхніх зусиллях щодо виховання дітей; навчання технологіям сприяння партнерським стосункам у роботі з батьківськими групами та керування ними.
Організовані тренінги спонукали учасників до активного обговорення нагальних проблем, формування усвідомленого підходу щодо вибору методів роботи з дітьми та батьками.
Практична частина семінару була присвячена розробці та презентації заняття для батьківської групи із застосуванням інтерактивних методів. У майбутньому, отримані в ході семінару навички, знання та посібники сприятимуть залученню дітей-ромів до дошкільної освіти.
У рамках проекту всі партнери, педагоги, зацікавлені організації мають змогу замовити для роботи з дітьми та батьками посібники:

1. Готуємося до школи: ігрові матеріали для дітей та їхніх батьків: Методичні рекомендації. –К.: – ТОВ «Тріада», 2013. – 121 с.

2. Зроби сам: граємось та навчаємось разом із дітьми: Посібник. – К.: ТОВ «Тріада», 2013. – 178 с.

3. Впевнене батьківство: сприяємо розвитку малюків: Методичний посібник / ВФ «Крок за кроком». – К., 2012. - 174 с.

Розробки видані ВФ «Крок за кроком» у рамках проекту «Центри підтримки батьків дітей віком від народження до шести років в ромських громадах Закарпаття». Книги розповсюджуються безкоштовно.
Лист-запит про отримання літератури надсилайте на електронну адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. . Оригінал листа просимо надіслати за адресою:
ВФ «Крок за кроком»
вул. Пушкінська, 9А, кв. 4
м. Київ, 01001
Вкажіть, будь ласка, свою поштову адресу, контактну особу та номер мобільного телефону.