Живі сторінки історії Залужанської школи

muzej-shkoly1

У сучасній шкільній історичній освіті надзвичайно важливе місце займає організація роботи шкільних музеїв. Це особливий вид пошуково-дослідницької діяльності, спрямований на залучення учнівської молоді до вивчення і збереження історико-культурної спадщини українського народу, формування освіченої розвиненої особистості та сприяння вихованню у неї патріотизму, любові до України, поваги до народних звичаїв, традицій, національних цінностей українського народу.

Шкільні музеї, музейні кімнати, світлиці являють собою квінтесенцію історичної пам’яті рідного краю, осередком духовності, центром навчально-виховної роботи в школі. Вони не просто відтворюють і демонструють широкому загалу історію конкретного населеного пункту чи регіону, а живуть, ростуть і розвиваються разом з учнями, які є головною життєстверджуючою силою шкільних музеїв. Відділ освіти та районний методичний кабінет приділяє особливу увагу підтримці та розвитку шкільних музеїв у загальноосвітніх навчальних закладах району.
Нещодавно у  загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів с.Залужжя відбулася важлива подія – урочисте відкриття шкільного музею. Педагогічний та учнівський колектив Залужанської школи на чолі з директором школи Надією Василівною Матьолою доклали багато зусиль до його створення, проробили величезну пошуково-дослідницьку роботу, щоб зібрати експозицію, що репрезентує широкій громадськості історію Залужжя через призму життя видатних людей. Метою створення цього музею став приклад життя випускників Залужанської школи, які наполегливою самовідданою працею досягли великих висот у житті та стали відомими не тільки на Закарпатті, в Україні, а й за кордоном.
З нагоди відкриття до школи завітали почесні гості: начальник управління державної служби України з надзвичайних ситуації у Закарпатській області, депутат обласної ради Щербей М. В., голова Мукачівської районної державної адміністрації Дуда Е. Л., голова Мукачівської районної ради Михайло І. П., начальник відділу освіти Мукачівської райдержадміністрації Товт О.О., завідувач районного методичного кабінету відділу освіти Диганич Г.І. Особливими гостями свята стали Василь Васильович Дурдинець, дипломат, генерал внутрішньої служби України, політик, учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначний державний і громадсько-політичний діяч та Дурдинець Мирослав Юрійович, голова координаційної ради курсантського самоврядування Національної академії внутрішніх справ України –  випускники Залужанської школи. Видатний випускник школи Василь Васильович Дурдинець провів першу екскурсію музеєм для гостей школи. З його благословення і стало можливим відкриття музею, адже левова частка експозиції – це експонати, подаровані Василем Васильовичем школі: особистий архів, що містить фото та документальні матеріали, генеральський мундир і навіть нагороди.
Щирі вітання від гостей свята та побажання процвітання шкільному музею стали найкращою винагородою за довгу тривалу працю колективу Залужанської школи. Святкова програма, підготована учнями і вчителями школи, проймала серця своєю теплотою та душевністю, а пісні, поезії та артистичні таланти юних залужанців вселяють надію у те, що галерея визначних постатей у майбутньому буде тільки збільшуватися. Натхненниця цієї знаменної події Надія Василівна Матьола зауважує: «Виважений розум та професійність прекрасних людей, які прославили насамперед Залужанську школу та наш край, а це – Дурдинець Василь Васильович – визначний державний, політичний, громадський діяч та дипломат, Дурдинець Петро Петрович – заступник міністра лісової та деревообробної промисловості УРСР, Чопей Іван Юрійович – видатний письменник Закарпаття, Турянин Федір Васильович – заслужений діяч мистецтв України, Дурдинець Софія Петрівна – заслужений вчитель України, Алмашій Михайло Іванович - заслужений вчитель України, Алмашій Василь Васильович – заслужений працівник у сфері послуг, Шманько Марія Іванівна – доцент, кандидат хімічних наук Ужгородського національного університету, Кучерявий Іван Петрович – директор школи, який керував Залужанською загальноосвітньою школою протягом 33-х років і зробив неоціненно великий внесок у її становлення та розвиток, та багато інших чудових людей, які своєю мужністю та подвигами в боротьбі Добра зі Злом захищали і захищають нас, надихають на творчі злети та нестримним бажання поповнити своїми іменами список видатних випускників школи. Вони цього варті…»
Специфіка освітньої діяльності шкільного музею визначається його унікальними можливостями. Тут дитина має змогу торкнутися реліквій різних епох, справжніх пам’яток духовної і матеріальної культури. Функціонування шкільних краєзнавчих музеїв, кімнат сприяє покращенню ефективності краєзнавчої роботи в школі. З метою стимулювання пошуково-дослідницької діяльності учнівських та педагогічних колективів, сприяння розвитку теоретичної та матеріальної бази шкільних музеїв Мукачівського району районним методичним кабінетом відділу освіти на чолі з Г.І. Диганич розроблено систему заходів, ефективність яких доводить поступове розширення мережі шкільних музеїв. Щорічно проводиться конкурс екскурсоводів музеїв при навчальних закладах «Обрії шкільних музеїв Мукачівщини», учні беруть активну участь у Всеукраїнській експедиції учнівської та студентської молоді «Моя Батьківщина – Україна» та Всеукраїнській історико-краєзнавчій експедиції «Історія міст і сіл України». У школах Мукачівщини діють музеї різних напрямків: історико-краєзнавчі музеї Бобовищанської, Лохівської, Страбичівської ЗОШ І-ІІІ ст., краєзнавчі музеї Кальницької, Макарівської ЗОШ І-ІІІ ст., Брестівської ЗОШ І-ІІ ст., літературно-краєзнавчі музеї ім. Ю.Гойди Зняцівської ЗОШ І-ІІІ ст. та ім. С.Панька Руськівської ЗОШ І-ІІ ст. Залужанський шкільний музей поповнить цей перелік не тільки кількісно, але й якісно, долучивши до цієї славної когорти чимало визначних імен і постатей нашої щедрої Срібної землі.

Олеся Гузинець,
головний спеціаліст відділу освіти Мукачівської райдержадміністрації

muzej-shkoly1

muzej-shkoly1