Поліомієліт — що про нього має знати кожен!

Останнім часом багато говорять про поліомієліт. Хвороба дійсно страшна: високу смертність і величезний відсоток інвалідності.
Поліомієліт має й іншу назву – дитячий спинний параліч. Це – вірус. Отже ліками, сиропами і примочками його не вилікувати – лише щепленням. Це серйозне і страшне захворювання ушкоджує нервову систему, паралізує кінцівки і в більшості випадків діє саме на діток до 10 років.

Він дуже стійкий. У воді може зберігатися до 100 днів, у фекаліях – до півроку. Його не вбивають ні заморожування, ні висушування, ні вплив соляної кислоти шлункового соку. Він не чутливий ні до антибіотиків, ні до хіміопрепаратів. Однак у зовнішньому середовищі його можуть вбивати концентровані дезінфікуючі засоби, наприклад, звичайна хлорка. Високі температури і сонячне світло він переносить погано, при кип'ятінні гине.

Як передається це страшне захворювання?

Найпростішим і найпоширенішим способом – повітряно-крапельним шляхом. Його розносять різноманітні комахи, крім того, вірус потрапляє до людини через немиті продукти харчування або брудні руки.
Інфекція потрапляє в організм через ротову порожнину, обґрунтовується в кишечнику, де успішно процвітає і розмножується. Вірус уражає рухові нервові клітини, а також сіру оболонку спинного мозку. У результаті цілі групи м'язів атрофуються. Нервові клітини гинуть, а хвора дитина стає важким інвалідом.

Ознаки поліомієліту

Протягом перших 5-12 днів протікає прихований період (від зараження до перших проявів). Іноді він триває до 1 місяця.
При нетипових формах симптоми схожі на «кишковий грип». Підвищується температура, з'являються нежить, біль у горлі, кашель, нудота, рідкий стілець, іноді блювота. Батьки помилково не звертаються до лікаря, так як через кілька днів усі симптоми зникають, і малюк виглядає здоровим.
Щоб вчасно запідозрити поліомієліт, батькам треба звертати особливу увагу на поведінку дитини. Насторожувати має те, що він незвично тихий і загальмований. Мляво реагує на звернення, увесь час ніби дрімає. Це симптоми основної стадії. Якщо була проведена вакцинація, то захворювання не перейде в наступну стадію, яка вже називається паралітичною. Запідозривши наявність збудника в організмі, потрібно негайно звертатися до лікарні за кваліфікованою допомогою.
Внаслідок епідеміологічної активності (високого ступеня заразності) людина, яка заражена вірусом поліомієліту, в обов'язковому порядку підлягає терміновій госпіталізації. Проводиться лікування в інфекційних стаціонарах.
Кращою профілактикою поліомієліту є суворе дотримання гігієни (старанне миття продуктів харчування і рук). Не можна купатися в брудних водоймах, оскільки вірус може потрапити в організм разом з проковтнутою водою. У нашій країні проводиться обов'язкова вакцинація від поліомієліту, яка гарантує довічний імунітет. Перше щеплення роблять дитині в три місяці, друге – у 4,5, третє – у 6. Повторну вакцинацію проводять у 18, 20 місяців і 14 років.
Ризик спалаху хвороби зростає у періоди соціальних негараздів та військових дій – через проблеми з дотриманням гігієнічних норм та недостатньою увагою до щеплень. Ліквідація поліомієліту – це наше спільне майбутнє. Увесь світ працює над тим, щоб викорінити цю хворобу. Україна приєдналася до Європейської та Всесвітньої Ініціатив щодо ліквідації поліомієліту – всесвітньої кампанії, завдяки якій з 1988 року вдалося знизити кількість випадків захворювання більш ніж на 99%. Але поки вірус поліомієліту існує хоча б в одній точці світу, заразитися ним ризикують усі, хто не отримав усіх щеплень, незалежно від свого географічного розташування. Інфіковані вірусом люди подорожують і контактують з іншими – і поліомієліт знову розповсюджується серед не вакцинованого населення планети.

А.С. Треніна,
методист обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області