Піротехніка — це не іграшка, а вибухова речовина

У Новорічну небо розфарбовується тисячами світних феєрверків. Але в погоні за спецефектами ми забуваємо про безпеку. А в руках невмілих, безвідповідальних і тремтячих (чи то від холоду, чи то від випитого спиртного), піротехніка, спочатку створена щоб дарувати людям радість, перетворюється на смертельно небезпечну річ.

ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ!

Усі види піротехніки призначені тільки для використання на вулиці. Піротехніка – це не іграшка, а вибухова речовина.

ВИБІР ПІРОТЕХНІЧНИХ ВИРОБІВ

Не використовуйте саморобні піротехнічні вироби, не розбирайте і не переробляйте готові вироби!
Купуйте піротехнічні вироби тільки в спеціалізованих магазинах або секціях магазинів. Продаж феєрверків на вулицях, ринках, у переходах заборонено, тому що продаються в таких місцях вироби, швидше за все, низької якості, які не відповідають вимогам безпеки і не мають сертифікатів якості.
Купуйте вироби тільки 1-3 класів безпеки. Радіус небезпечної зони у них не перевищує 20 метрів і вказаний в інструкції. Вироби 4-5 класу (збірні феєрверки) можуть використовувати тільки фірми, що є організаторами свят.
I клас – радіус небезпечної зони не більше 0,5 метрів,
II клас – радіус небезпечної зони не більше 5 метрів,
III клас – радіус небезпечної зони не більше 20 метрів,
IV клас – піротехнічний виріб технічного призначення, радіус небезпечної зони не більше 20 метрів,
V клас – піротехнічний виріб спеціального призначення, радіус небезпечної зони не більше 20 метрів.
При покупці перевірте наявність інструкції виразною українською мовою. Перевірте наявність сертифіката відповідності та чи не минув термін придатності. Проконсультуйтеся у продавця стосовно використання.
Феєрверки мають мати захисні ковпачки, які закривають фітіль від випадкового загоряння, із наконечниками, щоб надійно закріпити їх у ґрунті або снігу перед запуском.
Не можна купувати вироби сумнівного вигляду, що мають дефекти: зім'яті, підмочені, з тріщинами та іншими пошкодженнями корпусу або фітілю.
Купуючи піротехнічні вироби, Ви повинні пам'ятати, що до них входять горючі речовини і порох, які є вогненебезпечними. При необережному поводженні або неправильному зберіганні, вони легко можуть зайнятися і призвести до пожежі або нанести травму.
Приступаючи до роботи з будь-якими піротехнічними виробами, спочатку потрібно ознайомитися з інструкціями до них і звернути особливу увагу на зазначені зони безпеки.

ОСНОВНІ ОЗНАКИ ФАЛЬСИФІКАЦІЇ ПІРОТЕХНІКИ

- На упаковці відсутні: найменування, попередження про небезпеку й інформація про розміри небезпечної зони навколо працюючого виробу, термін придатності, умови зберігання та способи утилізації, реквізити виробника.
- Назва або виробник, зазначені на виробі і в сертифікаті, не збігаються.
- Копія сертифіката не завірена підписом та оригінальною печаткою органу, що видав сертифікат, або нотаріусом, або власником сертифікату.
- У графі сертифіката «додаткова інформація» немає класу небезпеки.
ЗБЕРІГАННЯ ПІРОТЕХНІКИ
- Зберігайте піротехніку якнайдалі від джерел вогню! Не зберігайте піротехнічні вироби біля батарей опалення: нагріваючись, петарди можуть спрацювати мимоволі.
- Не зберігайте піротехніку у вологих приміщеннях. Якщо пристрої, начинені порохом, спочатку відволожаться, а потім підсохнуть, то в кращому випадку феєрверк не спрацює, в гіршому – вистрілить із затримкою, наражаючи оточуючих на небезпеку.
- Не складайте піротехніку поруч з аерозолями: лаками для волосся, дезодорантами, балончиками з газом для запальничок. Ці речі є швидко займистими, і наслідки можуть бути дуже небезпечними.
- Безпечні місця зберігання – засклений сухий балкон, але за умови, що поблизу не має електричних плиток, несправної проводки та балонів з газом.
- Оптимальним буде придбання піротехнічних виробів напередодні свят та повне їх використання протягом 1-2 днів.
ОСНОВНІ ПРАВИЛА ЗАПУСКУ РІЗНИХ ВИДІВ ПІРОТЕХНІЧНИХ ВИРОБІВ:
1. Обов'язково ознайомтеся з інструкцією з використання виробу: як запалювати і куди направляти – це потрібно знати заздалегідь.
2. Майданчик для феєрверку має розташовуватись на відстані не менше 25 метрів (див. Радіус небезпечної зони на упаковці) від житлових будинків, над ним не повинно бути дерев, ліній електропередач та інших перешкод, потрапивши в які феєрверк може змінити напрям польоту. У місці, де запускатимуться феєрверки, не повинно бути легкозаймистих предметів (опалого листя, хвої, паперу  та ін.). На жаль, іноді феєрверки залітають на балкони і в квартири, пробивши шибки, і стають причиною пожежі.
3. Не можна запускати феєрверки з вікна або балкона, а також використовувати піротехніку в закритих приміщеннях, квартирах, офісах.
4. Завжди майте при собі ємність з водою або вогнегасник, щоб бути готовим погасити будь-які несподівані джерела вогню або тліючі залишки феєрверку.
5. Запускати піротехніку може тільки доросла, досвідчена, твереза людина.
6. Заздалегідь продумайте, де будуть перебувати глядачі. Їм потрібно забезпечити хороший огляд і безпеку: а для цього розмістіть їх на відстані 35-50 метрів від пускового майданчика феєрверку, обов'язково з навітряної сторони, щоб вітер не зносив на них дим і незгорілі частини виробів. Дітей потрібно тримати за руку.
7. Не можна застосовувати піротехніку при вітрі більше 5 м/с, особливо якщо це літаючі «бджоли», «метелики», «парашутики».
8. Не можна використовувати вироби, термін придатності яких закінчився, або з видимими ушкодженнями.
9. Надійно встановіть виріб на ґрунт – він не повинен хитатися. Якщо встановлюєте на сніг, злегка присипте по краях. Ракета повинна летіти вертикально. Інакше снаряд може залетіти в кватиру або потрапити в людину.
10. Перш ніж підпалити фітіль, необхідно точно знати, де у виробу верх і звідки будуть вилітати палаючі елементи. Навіть жартома не спрямовуйте феєрверки у бік глядачів.
11. Під час запуску ніколи не нахиляйтеся над коробкою. Жоден підпалений виріб, окрім бенгальських вогнів, не можна тримати в руках (підпал фітілю здійснюйте на відстані витягнутої руки).
12. Після підпалу фітілю вийдіть за радіус небезпечної зони. Для 1-го класу – 0,5 метра, для 2-го – 5 метрів, для третіх – 20 метрів. Не підходьте до виробів протягом 2 хвилин після їх задіяння.
13. Якщо піротехніка не спрацювала, підпалювати її повторно забороняється. Зачекайте 10 хвилин. Одна людина (а не вся компанія) повинна обережно підійти до феєрверку і (якщо там нічого не тліє), не нахиляючись над ним, перекласти у відро з водою на кілька годин.
14. При невмілому поводженні небезпечними можуть виявитися навіть бенгальські вогні. Прогорівши, магнієвий склад, яким покрита паличка, зберігає дуже високу температуру.
15. Він може не тільки пошкодити, а й запалити меблі, тим паче – паперові серветки. Щоб остудити використаний бенгальський вогонь – опустіть його в стакан або тарілку з водою.
16. Не допускайте дітей молодше 16 років до самостійного запуску ракет і петард.
17. Утилізувати використану піротехніку необхідно з побутовими відходами, витримавши у воді протягом 24 годин.

А.С. Треніна,
методист обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області