Чадний газ смертельно небезпечний для здоров’я!

Попереду зима, а вона, як відомо, є суворим екзаменатором нашого з вами ставлення до безпеки. Не варто нехтувати простими постулатами безпеки та сподіватися, що нічого не трапиться. У холодну пору року, з настанням опалювального сезону, людям слід бути вкрай обережними, щоб запобігти отруєнню чадним газом (СО).

Чадний газ не має запаху, безбарвний – його неможливо відчути. Виділяється чадний газ при згорянні палива за недостатньої кількості кисню, за поганої роботи витяжок та забитих димарях.
Підступний газ, потрапляючи в кров, сполучається з гемоглобіном та робить його нездатним розносити кисень: людина гине, як від задухи. Після двох годин перебування в приміщенні, де у повітрі міститься лише 0,1% СО, ми можемо втратити свідомість і швидко померти. Якщо приміщення заповнене на 0,5% чадним газом, смерть настає за 30 хвилин, на 1 – % за 2-3 хвилини. Коли ж накопичиться 5-15% газу, може статися вибух навіть під час телефонного дзвінка.
Як свідчить статистика, найчастіше люди отруюються чадним газом через необережність при користуванні приладами пічного та газового опалення.
Важливою умовою безпеки при користуванні газовими приладами є контроль за тим, чи повністю згоряє газ. При повному згорянні полум’я має голубувато-фіолетовий колір, при неповному – жовтувато-солом’яний. Неповне згоряння газу призводить до інтенсивного виділення в приміщення чадного газу, який отруйно діє на організм людини.
Чого не можна робити у повсякденному житті, щоб уникнути отруєння чадним газом?
- Знаходитися тривалий час у приміщенні, де працює газова колонка або котел;
- опалювати квартиру за допомогою газової плити або духовки;
- готувати їжу при одночасній роботі всіх 4-5 включених конфорках газової плити;
- відволікатися на інші справи під час приготування їжі;
- обігрівати приміщення за допомогою печі, в якій є щілини;
- закривати заслінку печі, поки триває процес горіння;
- залишати розтоплену піч без контролю (на ніч);
- тривалий час знаходитися в гаражі, якщо включено двигун автомобіля та зачинено всі вікна та двері;
- палити у ліжку (можна заснути не погасивши цигарку, що стане причиною пожежі та отруєння чадним газом);
- виконувати самостійно будь-які роботи з газовими та вентиляційними системами та пристроями.
Необхідно:
- не рідше одного разу на три місяці перевіряти справність вентиляції в кухні та ванній кімнаті (наприклад, за допомогою листочка паперу або полум’я свічки);
- не рідше одного разу на рік запрошувати працівника газової служби для контролю стану газової колонки та плити;
- вимагати від комунальних служб проводити профілактичні огляди димоходів не рідше двох разів на рік;
- регулярно провітрювати квартиру.
Симптоми отруєння чадним газом
При легкому ступені отруєння спостерігається шум у вухах, важкість і пульсація у голові, біль, потемніння в очах, запаморочення, нудота, блювання, відчуття спраги, загальна тривога та тремтіння у тілі, мерехтіння перед очима.
При середньому ступені отруєння людина може втратити свідомість, але коли її винести на свіже повітря, вона приходить до тями. Головною ознакою цього ступеня отруєння є почервоніння обличчя, спостерігається висока температура тіла у потерпілого.
У тяжких випадках – судоми, втрата свідомості, кома. Людина самовільно спорожнює сечовий міхур та кишечник. Шкіра стає блідо-синюшного відтінку.
Симптоми отруєння чадним газом можуть з’явитися раптово, а можуть з’являтися поволі, протягом тривалого періоду. В усіх випадках зверніться до лікаря.
Як допомогти людині, яка отруїлася чадним газом?
Пам’ятайте, що Ваші дії при наданні першої допомоги мають бути чіткими, спокійними та рішучими.
- Негайно викличте машину швидкої медичної допомоги.
- Виведіть або винесіть потерпілого із загазованої зони на свіже повітря.
- Розстебніть або зніміть тісний одяг, щоб забезпечити безперервний доступ повітря до легень.
- Дайте понюхати ватку з нашатирним спиртом, помахуючи нею на відстані біля носа.
- Тіло потерпілого потрібно енергійно розтерти, а на голову і груди покласти холодний компрес.
- Якщо людина не втратила свідомість, треба напоїти її теплим чаєм.
- При необхідності слід негайно зробити штучне дихання.
Невідкладно починайте проводити штучну вентиляцію легенів способом «з рота в рот» або «з рота в ніс». Штучне дихання способом «рот у рот» роблять так. Людина, яка надає допомогу, стає на коліна біля голови потерпілого, краще з правого боку, і кладе ліву руку на його чоло, затискуючи пальцями потерпілому ніс; прикривши його рот марлею або носовою хусточкою, робить глибокий вдих, а потім, притиснувшись ротом до рота потерпілого, вдуває в нього повітря, роблячи енергійний видих. Внаслідок такого вдування, що замінює вдих, повітря надходить у легені потерпілого. Згодом, завдяки еластичності легеневої тканини і грудної клітки, настає пасивний видих. При цьому рот потерпілого повинен бути відкритим. Вдувати повітря слід ритмічно, з однаковим інтервалом, 12–15 разів на хвилину.
- Коли рот потерпілого неможливо відкрити, роблять штучне дихання «з рота в ніс».
- За відсутності пульсу – слід робити зовнішній масаж серця.
- Продовжуйте серцево-легеневу реанімацію до прибуття швидкої медичної допомоги або до приходу постраждалого до тями.
- Щоб не отруїтися, людина, яка надає першу допомогу, має виконувати усі дії через вологу марлеву серветку.
Сучасний рівень кваліфікованої медичної допомоги дає змогу вивести більшість постраждалих зі стану отруєння, але і багато людей гине. Основний метод лікування отруєних чадним газом – це подача в організм потерпілого кисню під тиском. Це сприяє роз’єднанню окису вуглецю з гемоглобіном. Тим самим відновлюються природні механізми транспортування кисню, ліквідовується кисневе голодування, зникають явища інтоксикації.
Пам’ятайте, щоб уникнути нещасних випадків отруєння чадним газом, ми всі маємо бути дуже пильними. Іноді банальна халатність та легковажність можуть мати надто високу ціну – втрачене людське життя. Бережіть своє здоров’я і здоров’я своїх дітей, бо чадний газ – підступний та смертельно небезпечний!

Н. Груник,
методист обласного методичного кабінету НМЦ ЦЗ та БЖД
Закарпатської області