ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ ПРИ ЗАГРОЗІ ТЕРОРИСТИЧНОГО АКТУ

До терористичного акту неможливо підготуватися заздалегідь, тому слід бути насторожі завжди. Слід виявляти особливу обережність на багатолюдних заходах з тисячами учасників, у популярних розважальних закладах, гіпермаркетах.
Терористи часто вибирають для атак місця масового скупчення народу. Крім власне вражаючого фактора терористичного акту, люди гинуть й отримують травми ще й в результаті тисняви, що виникла внаслідок паніки.
Необхідно пам'ятати наступні правила поведінки у натовпі:

1. Якщо вас захопив натовп - не чиніть йому опір. Необхідно глибоко вдихнути, зігнути руки в ліктях, підняти їх так, щоб захистити грудну клітину.
2. У разі виникнення паніки обов'язково зніміть з себе галстук, шарф.
3. При тисняві треба звільнити руки від усіх предметів, зігнути їх в ліктях, застебнути одяг на всі ґудзики.
4. Не можна хапатися за дерева, стовпи, огорожу.
5. Треба намагатися всіма силами утриматися на ногах.
6. Не привертайте до себе увагу провокуючими заявами або вигуками гасел.
7. Не наближайтеся до агресивно налаштованих осіб і груп людей.
8. Не втручайтеся в сутички.
9. Постарайтеся покинути натовп.
Будьте особливо пильними і остерігайтеся людей, одягнених не по сезону. Якщо ви бачите влітку чоловіка, одягненого в плащ або зимню куртку, - будьте особливо обережні, - під таким одягом терористи найчастіше ховають бомби. Найкраще триматися подалі і звернути на нього увагу співробітників правоохоронних органів.
Терористи, як правило, діють приховано, намагаючись не потрапляти на очі ні правоохоронним органам, ні простим громадянам. Але їхня діяльність цілком може здатися незвичайною або підозрілою. Якщо ознаки дивної поведінки не знаходять природного пояснення, негайно повідомте про це в силові структури.
Остерігайтеся людей з великими сумками, баулами і валізами, особливо, якщо вони знаходяться в незвичному місці (наприклад, з баулом в кінотеатрі або на святі).
Незважаючи на те, що ця людина, швидше за все, виявиться туристом або торговцем, все ж зайва обережність не зашкодить.
Намагайтеся віддалитися на максимальну відстань від тих, хто веде себе неадекватно, знервовано, злякано, озираючись, перевіряючи щось в одязі або в багажі.
Фахівці повідомляють, що смертник, який готується до теракту, зазвичай виглядає надзвичайно зосереджено, губи щільно стиснуті, або повільно рухаються, як ніби читаючи молитву.
І ще важливою порадою є те, що ні в якому разі не чіпайте забуті кимось речі: сумки, мобільні телефони, гаманці.
Ні в якому разі не приймайте від незнайомих осіб ніяких подарунків, не беріть речей з проханням передати іншій людині.
Щоб діяти адекватно в екстремальній ситуації, постарайтеся по можливості слідувати наступному плану дій:
перш, ніж приймати якесь рішення, проаналізуйте ситуацію, в якій ви опинилися;
спробуйте, наскільки це буде можливо, оцінити людину, що протистоїть вам, звернувши увагу на його фізичні та психічні дані, його настрій і можливі особливості в поведінці;
приведіть себе в стан, який дозволить вам не тільки діяти, але і думати;
визначте тактику своєї поведінки в залежності від усього обсягу інформації і ведіть себе відповідно до неї.
Тероризм є особливо небезпечним злочином. За нього передбачено покарання аж до найвищої міри – довічного позбавлення волі. Але справедливе покарання злочинців не може повернути життя та здоров’я постраждалим унаслідок терористичних актів. Дотримання елементарних правил безпеки в таких ситуаціях є найважливішою запорукою збереження життя як найвищої людської цінності.

А.С. Треніна,
методист обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області