Як правильно утилізувати ялинку: друге життя після свят

-  Ялинка обов’язково має простояти до Різдва і старого Нового року, але православні викидають ялинку після хрещення Господнього, тобто після 19-го січня.
-  Куди зазвичай відправляються ці дерева після того, як ми їх викидаємо, і яке корисне застосування насправді можна здійснити?
Після святкування Нового року та Різдва на вулицях міст з'являється величезна кількість пожовклих і обсипаних ялинок. Люди залишають своїх лісових красунь біля сміттєвих контейнерів, а часто і просто біля під'їздів. Деякі навіть викидають ялинку з балкону.

У нашій країні «правильна» утилізація ялинок поки не дуже розвинена. У більшості випадків новорічні дерева відправляються на смітник або на сміттєспалювальний завод, оскільки вважаються великогабаритним сміттям. Але у ЖКГ є вибір - вони можуть укласти договір з компаніями з вивезення та утилізації сміття, які вивозять ялинки на спеціальні об'єкти і складують, а через декілька років з них виходить перегній. В інших компаніях є спеціальні машини, які перетворюють дерева в тирсу. Цю тирсу роздають дачникам, які використовують її як добриво. Ялинки також можуть використовуватися як паливо для котелень, що працюють на деревних відходах.
Новорічні ялини після свят також беруть у зоопарки. Дерева йдуть на корм тваринам і деяким птахам. Однак голі стовбури зоопарки не беруть, потрібно, щоб на деревах була хвоя.

Як поводяться з ялинами у зарубіжних країнах?
За кордоном утилізація ялинок поширена і організована. Європейці та американці знайшли для них масу способів застосування, щоб не забруднювати навколишнє середовище.
У Швеції ялинки спалюють у котельнях, завдяки чому опалюються будинки більше 10% населення країни. У Скандинавських країнах ялинки також відвозять на меблеві фабрики, де з них роблять меблі.
В Австрії з новорічних дерев виробляють паливні брикети, а в Німеччині - дерев'яні ножі для масла. Крім того, в деяких країнах ялинки йдуть на компост для міських парків і навіть використовуються при виробництві ліків проти грипу.
У багатьох містах США ялинку після свят можна здати до центру переробки. З хвойних дерев в Америці роблять папір і наповнювач для котячого туалету.
Корисні застосування для новорічної ялинки.
Не викидайте дерево на вулицю, краще здайте його в зоопарк або на ферму. Хвоя урізноманітнює раціон тварин і буде служити їм підстилкою. Якщо ви вирішили здати ялину в зоопарк, ретельно очистити її від дощику і мішури.
Якщо у вас є дача або заміський будинок, новорічна ялина може стати в нагоді для того, щоб взимку топити піч. Дерево на дачі можна також використовувати для виготовлення мульчі. Деревину потрібно порубати на тріски, а потім цими трісками присипати землю біля дерев і квітів в саду чи на городі. Це допоможе захистити рослини від загибелі, стане на заваді ерозії ґрунту і позбавить від бур'янів. Крім того, стовбур дерева можна розпиляти на кілька частин і зробити бордюр для квіткових клумб.
Ялинкова хвоя містить багато корисних для здоров'я речовин і вітамінів, тому її використовують для лікування від різних захворювань. Так, при бронхіті допомагають хвойні інгаляції. Треба взяти 200 грам ялинкових гілок, покласти їх в каструлю і залити окропом. Потім потрібно накритися рушником і вдихати пару, що виходить від хвої.
Для того, щоб вилікувати застуду та кашель, можна приготувати ялинкову пасту. Треба взяти 300 грам подрібненої хвої, 200 грам меду і 50 грам прополісу. Все змішати і зберігати в холодильнику. Приймати пасту по 1 столовій ложці тричі на день перед їжею, запиваючи теплою водою.
Від болю в суглобах допоможе позбутися саморобний матрац, набитий ялинковими голками. Щоб матрац не коловся, зверху необхідно покласти вовняну ковдру.
Отже, не викидайте новорічних красунь, а надайте їм друге життя.

А.С. Треніна, методист обласного методичного кабінету НМЦ ЦЗ та БЖД населення Закарпатської області