Як не замерзнути в дорозі

Від поломок на дорозі ніхто не застрахований, як і від попадання в затори. Але якщо в будь-який інший час пори року ми можемо спокійно чекати підмогу годину-дві і більше, то взимку можна дістати обмороження, навіть сидячи в машині. Причому саме взимку найчастіше відбуваються неприємні ситуації в дорозі. Що потрібно зробити водієві, щоб не замерзнути в автомобілі під час морозу?

Основним джерелом тепла є справний двигун і повний бак.
Пам'ятайте, що тепло буде надходити в машину, поки працюватиме двигун. Тому в зимовий час намагайтеся тримати паливний бак заповненим весь час. Від економії палива і їзді «до останньої краплі» доведеться відмовитися, адже від цього може залежати ваше здоров’я. Якщо виїжджаєте за місто, де мало АЗС, візьміть з собою запас пального в каністрі. У сильний мороз намагайтеся не глушити двигун надовго, так як холодний запуск двигуна - основна проблема в зимовий період.
Надійність акумулятора!
 Ще на чому не можна економити взимку, так це на акумуляторній батареї. Якщо є хоч найменша підозра, що акумулятор «вже не той» або, якщо термін експлуатації акумулятора добігає кінця, не сумніваючись, міняйте його на новий.
Взимку вода - для радіатора біда!
Найбільшу помилку допускають водії, які доливають воду в радіатор. Взимку подібна «ощадливість» може потягнути за собою серйозні проблеми. Антифриз не настільки дорогий, щоб заради нього зламати машину і піддавати себе ризику.
Забезпечуємо власне тепло.
Не економте на хутряній накидці на сидіння. Якщо ваш автомобіль не обладнаний сидіннями з обігрівом, обов'язково придбайте знімний обігрівач сидіння.
Взимку багато автолюбителів нехтують теплим одягом і взуттям, мотивуючи це тим, що в машині і так тепло. Однак більшість водіїв ніколи не виїжджають взимку, заздалегідь не захопивши з собою хутряний верхній одяг, а також рукавички, шапку та тепле взуття. Ніколи не будуть зайвими і теплі ковдри.
Як зігрітися на трасі, чекаючи на допомогу.
Перш за все подзвоніть у службу порятунку і родичам та повідомте місце вашого знаходження.
Постарайтеся зберігати тепло в машині за допомогою ковдр. Якщо в машині є паперова стрічка, то нею обов’язково треба заклеїти по периметру двері. Найтонші ділянки в машині - це вікна. Їх треба обклеїти пакетами. Звичайно, цього вистачить ненадовго, але протриматися якийсь час ви зможете.
Сніг на допомогу!
Одним із дієвих способів є закопати легкову машину в сніг. Безумовно, цей спосіб вимагає наявності лопати і значної праці. Досить буде накидати сніг навколо машини до дверного порогу, зате постійна температура в салоні зберігається до восьми годин. А потім можна знову завести двигун. Але при цьому способі утеплення необхідно домогтися, щоб вихлопна труба і найближчий до неї простір були вільні від снігу. А також - поставити розпізнавальні знаки, що дозволять якнайшвидше знайти автомобіль.
«Жива вода».
Не можна не зупинитися на проблемі «спиртне, як засіб виживання». Алкоголь в умовах виживання на холоді – отрута, і те почуття «помилкового тепла», яке отримує людина від спиртного - лише результат короткочасного розширення судин. Однак вживання 30-50 грам міцного алкоголю, діє як сильне розслаблююче, здатне вивести людину зі стресового стану. Більше того, така доза цілком здатна ввести людину в стан короткочасної підвищеної активності. Якщо цей час використовувати правильно, то людина зможе зробити досить багато для власного порятунку.
 Проблема в тому, що доза алкоголю, яка благотворно діє на організм, обчислюється 30-50 грамами на 8-12 годин. У момент замерзання людина «приймає» першу дозу і у неї починає діяти відчуття «тимчасового тепла», а відтак вона просто психологічно не може зупинитися, що може призвести до поганих наслідків.
Якщо заглух двигун.
Забудьте про економію палива і ні в якому разі не глушіть двигун. При сильному морозі запустити його заново буде проблематично. Якщо машина все ж заглухла і всі спроби запустити мотор виявилися безуспішними, не панікуйте. На цей випадок у різних водіїв різні методи. Чекаючи порятунку треба весь час зігріватися. Якщо перебувати в машині не можливо через холод, то спробуйте розвести багаття на деякому віддаленому місті від автомобіля.
Можливо, вам доведеться ще пошукати, що можна спалити: за відсутності дров водії одразу думають про те, щоб зняти колеса і підпалити їх.
Ні в якому разі не знімайте колеса з машини - тоді ваше авто буде неможливо відбуксирувати до гаража. Якщо вам доведеться вибирати, яку частину автомобіля спалити, щоб зігрітися, рятувальники рекомендують почати з задніх сидінь, розрізавши їх на частини. Після цього можна братися за переднє пасажирське, потім за сидіння водія …
 Звісно, надовго таких «дров» не вистачить. Колеса залиште в якості крайнього способу, коли мова вже буде йти про виживання. Якщо ви знаходитеся не в зоні дії мережі мобільного звязку, спробуйте знайти місце, де мобільний телефон зможе підключитися. Але не слід відходити дуже далеко, тому що потім буде важче вас знайти. І не залишайте спроб зупинити попутний транспорт: допомога обов'язково прийде.
Отже, не нехтуйте своєю безпекою. Перед поїздкою перевірте роботу двигуна й акумулятора, запасіться паливом, залийте хороший антифриз, утепліть сидіння. Покладіть в багажник автомобіля: липку стрічку, покривала для вікон або пакети, ковдри, теплий одяг, саперну лопатку, свічки, термос з гарячим напоєм.

А.С. Треніна, методист обласного методичного кабінету НМЦ ЦЗ та БЖД населення Закарпатської області