СОНЯЧНА АЛЕРГІЯ (ФОТОДЕРМАТОЗ): ПРИЧИНИ, СИМПТОМИ, ПЕРША ДОПОМОГА

alergianasonceОсь і прийшла пора довгоочікуваних відпусток, синього неба, блакитного моря і жаркого сонця. І ми, втомлені і білошкірі, бажаючи швидше придбати довгоочікуваний бронзовий відтінок, спрямовуємося на пляжі, галявини, а часом і на просто відкриті веранди під промені спекотного сонця.
 Звичайно, щось чули про "шкідливу сонячну радіацію", але ж користь теж очевидна, і це не тільки колір, а ще й вітамін D, який виробляється організмом виключно під впливом ультрафіолету.

Однак важливо пам'ятати, що перебування на сонці таїть в собі ще одну небезпеку, а саме - сонячну алергію (фотодерматоз), або як її ще називають сонячну кропив'янку.
Причини сонячної алергії
Звичайно, в жодному разі не можна повністю позбавляти себе сонця, тому що дефіцит вітаміну D для організму дуже небезпечний і може викликати не тільки глибоку депресію, а й уповільнити ріст клітин, спровокувати остеопороз, рахіт, артрит, порушення зору, втрату ваги й апетиту. Однак дуже важливо пам'ятати, що надмірна любов до сонячних ванн може також призвести до різного роду захворювань, серед яких і сонячна алергія.
 Важливо знати, що сонячні промені самі по собі не є алергеном, але вони здатні спровокувати в людському організмі скупчення цих самих алергенів.
1. У групі ризику – люди, у яких спостерігаються проблеми в роботі нирок, печінки і надниркових залоз.
2. Схильністю до прояву сонячної алергії можна також вважати білий колір шкіри з великою кількістю веснянок або родимих ​​плям.
3. Вагітність відноситься до періоду підвищеного навантаження на організм, що і може спровокувати алергічну реакцію на сонце.
4. Прийом деяких лікарських препаратів, що мають протизапальну дію, також може стати причиною прояви сонячної кропив'янки.
5. Стан загальної слабкості організму й ослаблення імунітету також є фактором ризику придбання алергії на сонце.

Симптоми прояви сонячної алергії
Вже через годину-півтори після безперервного перебування на відкритому сонці може проявитися перша негативна реакція у вигляді червоних плям і схожих на опіки пухирів, може з'явитися свербіж шкіри. Іноді організм реагує не відразу і висипання з'являються тільки через 18 годин, а в окремих випадках і через три доби. Якщо організм особливо чутливий, то він може відреагувати бронхоспазмом (нападом задухи), різким зниженням артеріального тиску і навіть втратою свідомості. Найбільш неприємним симптомом алергії на сонце є, мабуть, сильний свербіж, з яким неможливо миритися.
Профілактика сонячної алергії:
почніть активний прийом сонячних ванн з короткого перебування на відкритому сонці, нехай у перші дні це буде всього лише 10-15 хвилин, після чого сховайтеся в тінь. Пам'ятайте, що сонячне світло відбивається від води і піску, і якщо ви відпочиваєте на узбережжі, то краще накинути на плечі легку накидку;
постарайтеся уникати прийому лікарських препаратів, здатних спровокувати алергію на сонці;
постарайтеся не використовувати або звести до мінімуму застосування парфумерії, ароматичних масел і дезодорантів;
при схильності до сонячної алергії рекомендується носити одяг із натуральних тканин, який закриває тіло від прямого впливу ультрафіолету;
використовуйте креми для тіла з сонцезахисним фільтром;
не створюйте проблему на підсвідомому рівні, тобто не налаштовуйте себе на те, що може трапитися. А вже якщо ваші побоювання не безпідставні, то зверніться до алерголога, який призначить проходження аналізів і тестів для виявлення схильності до цього захворювання.
Перша допомога при сонячній алергії
Якщо прояви сонячної алергії призвели до того, що людина втратила свідомість, то потрібно обов'язково викликати швидку допомогу, а до її приїзду вжити деяких заходів допомоги самостійно:
одяг повинен бути вільним і не дратувати пошкоджену шкіру;
потерпілий повинен більше пити, щоб заповнити втрату рідини;
при високій температурі тіла (понад 38°С) необхідно прикласти холодний компрес (це може бути лід або пляшка з холодною водою) на область лоба, паху, гомілок;
якщо раптом на тлі високої температури відкривається блювота, хворого потрібно повернути набік.

Бережіть себе і не хвилюйтеся заздалегідь з приводу тих проблем, яких може і не бути. Однак пам'ятайте – попереджений, значить озброєний.

А.С. Треніна,
методист обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області